Kultura fizyczna w służbach mundurowych
Kultura fizyczna w służbach mundurowych to studia drugiego stopnia, które kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Absolwent kierunku jest przygotowany do pracy dydaktyczno-wychowawczej, promowania zdrowia i aktywności fizycznej w miejscu pracy, a także do samodzielnego planowania, realizacji i ewaluacji aktywności fizycznej służącej zdrowiu.
Dostępne specjalizacje:
- sporty wodne (wiedza i umiejętności z zakresu bezpiecznej organizacji zajęć w wodzie, teorii i metodyki nauczania pływania, korzystania ze sprzętu pływającego: łodzi żaglowych, wiosłowych, z napędem mechanicznym i kajaków. Absolwenci tej specjalności mogą uzyskać stopień instruktora sportu – specjalność pływanie. Posiadają też kompetencje do ubiegania się o uprawnienia ratownika wodnego i sternika motorowodnego.)
- sporty przestrzenne (umiejętności dotyczące różnych sposobów wspinania się na ścianach sztucznych i w terenie, metod asekuracji i technik linowych oraz z zakresu podstawowych technik jazdy na nartach po trasach i poza nimi, a także podstawowe umiejętności dotyczące narciarstwa wysokogórskiego. Dodatkowo studenci mogą uzyskać kompetencje instruktora rekreacji narciarstwa zjazdowego.)
Dla kogo studia na kierunku kultura fizyczna w służbach mundurowych
To kierunek przeznaczony dla osób wysportowanych, dla których aktywność fizyczna stanowi podstawowy element dnia. Dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą ze służbami mundurowymi lub zawodem instruktora sportowego.
Program kształcenia na kierunku kultura fizyczna w służbach mundurowych
Wybrane przedmioty na kierunku Kultura fizyczna w służbach mundurowych:
- antropologia kultury fizycznej
- biomechanika układu ruchu człowieka
- strzelectwo sportowe
- survival
- techniki interwencyjne i samoobrona
- zespołowe gry sportowe
- gry terenowe i symulacyjne
- pływanie z elementami nurkowania i ratownictwa wodnego
- narciarstwo pozatrasowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kultura fizyczna w służbach mundurowych
O przyjęcie na studia drugiego stopnia mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia o profilu wojskowym, mundurowym lub o poszerzonym przysposobieniu obronnym. Kierunek jest otwarty także na absolwentów kierunków takich jak wychowanie fizyczne, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne w służbach mundurowych, sport i kultura fizyczna osób starszych.
Decydująca o przyjęciu na studia jest średnia ocen.
Perspektywy pracy po kierunku kultura fizyczna w służbach mundurowych
Studia kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Ich absolwent jest przygotowany do pracy dydaktyczno-wychowawczej, promowania zdrowia i aktywności fizycznej w miejscu pracy, a także samodzielnego planowania, realizacji i ewaluacji aktywności fizycznej służącej zdrowiu.
Jak sama nazwa kierunku wskazuje, po ukończeniu studiów pracy można szukać m.in. w służbach mundurowych. Dostępne są także zawody zgodne z ukończoną specjalnością i uzyskanymi w jej ramach uprawnieniami (sporty wodne i przestrzenne).
Opinie o kierunku kultura fizyczna w służbach mundurowych
„Jestem pasjonatem wspinaczki. Często wybieram się na Jurę, żeby spróbować swoich sił na skałkach. Chciałbym w przyszłości zostać instruktorem wspinaczkowym, dlatego wybrałem akurat ten kierunek studiów.”
Grzegorz, 24 lata, Kraków