Kultura Rosji i narodów sąsiednich, studia filologiczne
Studia na kierunku Kultura Rosji i narodów sąsiednich - studia filologiczne skupiają się na rosyjskojęzycznej przestrzeni językowo-kulturowej, wykraczającej poza granice Federacji Rosyjskiej, związanej przede wszystkim z naszymi sąsiadami – Białorusią i Ukrainą, ale także bardziej odległymi od polskich granic kulturami: ormiańską, gruzińską, kulturami ludów syberyjskich i turkijskich. Celem studiów jest wyposażenie studenta w wiedzę z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa oraz umiejętność biegłego posługiwania się językiem rosyjskim, a także drugim językiem wschodniosłowiańskim (białoruskim lub ukraińskim).
W ramach zajęć fakultatywnych studenci mają możliwość poszerzania swoich zainteresowań z zakresu kultury narodów wschodniosłowiańskich oraz innych narodowości zamieszkujących Federację Rosyjską. Warto podkreślić, iż studia na tym kierunku mogą podjąć zarówno osoby znające język rosyjski, jak i ci, którzy chcą go poznać od podstaw.
Są to studia I stopnia w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku kultura Rosji i narodów sąsiednich, studia filologiczne
To kierunek studiów dla osób łatwo uczących się języków obcych, interesujących się literaturą, kulturą i historią Rosji oraz innych państw obszaru postsowieckiego, pragnących zdobyć dodatkowe kwalifikacje w zakresie drugiego języka - języka białoruskiego lub języka ukraińskiego.
Program kształcenia na kierunku kultura Rosji i narodów sąsiednich, studia filologiczne
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- praktyczna nauka języka rosyjskiego
- wstęp do wiedzy o kulturze Słowiańszczyzny wschodniej
- historia Rusi do końca XVII w. (Kijów i Moskwa)
- kultura i literatura Rusi i Rosji do końca XVII w.
- współczesna Rosja
- współczesna Białoruś
- współczesna Ukraina
- literatura rosyjska od M. Łomonosowa do N. Gogola
- gramatyka funkcjonalna języka rosyjskiego
- dzieje Imperium Rosyjskiego w kontekście literackim
- historia ZSRR w kontekście literackim
- rosyjska myśl filozoficzna
- obszar postradziecki: polityka i literatura
- kultura Rosji XVIII-XX w.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kultura Rosji i narodów sąsiednich, studia filologiczne
W postępowaniu kwalifikacyjnym pod uwagę będzie brany wynik egzaminu maturalnego z takich przedmiotów jak:
- język polski,
- jeden przedmiot do wyboru: język angielski, język francuski, język hiszpański, język łaciński i kultura antyczna, język niemiecki, język rosyjski, język włoski.
Perspektywy pracy po kierunku kultura Rosji i narodów sąsiednich, studia filologiczne
Absolwent tego kierunku to specjalista, który może realizować się w dziedzinach związanych ze znajomością języka i kultury Federacji Rosyjskiej oraz państw obszaru byłego ZSRR. Jego atutami są: biegła znajomość języka rosyjskiego oraz drugiego języka wschodniosłowiańskiego, a także bardzo dobra znajomość realiów społeczno-kulturowych. Dzięki takiemu przygotowaniu znajdzie on zatrudnienie w branży turystycznej, instytucjach kultury oraz mediach.
Opinie o kierunku kultura Rosji i narodów sąsiednich, studia filologiczne
„To są studia dla pasjonatów. Trzeba być przekonanym do tego kierunku. Ci, którzy nie znajdą się tu przypadkowo, ale w wyniku świadomego i przemyślanego wyboru, nie będą zawiedzeni. Studia dają możliwość poznania wybitnych przedstawicieli świata kultury i nauki z Rosji, Białorusi, Ukrainy i innych krajów, którzy goszczą w Instytucie. Można ubiegać się również o stypendium na wyjazd semestralny do Rosji lub krajów Unii Europejskiej.”