Kultury Śródziemnomorza
Kierunek Kultury Śródziemnomorza przybliżają kulturę krajów basenu Morza Śródziemnego w różnych jej aspektach. Kulturoznawcze studia zapewniają teoretyczne podstawy konieczne do pełnego zrozumienia historii kultury i sztuki, filozofii i literatury świata śródziemnomorskiego w jego historycznym rozwoju i w wymiarze interdyscyplinarnym.
Studenci śledzą recepcję antyku w kulturze europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem tradycji antycznej w Europie Środkowej, uczą się języków klasycznych – łaciny i greki oraz jednego z trzech języków nowożytnych – włoskiego, hiszpańskiego, francuskiego lub nowogreckiego.
Studia realizowane są na poziomie drugiego stopnia.
Dla kogo studia na kierunku kultury Śródziemnomorza
Studia są odpowiednie dla osób o zainteresowaniach humanistycznych oraz interdyscyplinarnym podejściu do zagadnień kulturowych, pragnących poznać przebieg europejskich procesów cywilizacyjnych.
Program kształcenia na kierunku kultury Śródziemnomorza
Szczegółowy program studiów dostępny jest na stronie wydziału.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kultury Śródziemnomorza
Podczas naboru uwzględniana jest ocena na dyplomie oraz wynik rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której oceniana jest orientacja w zagadnieniach związanych z wybranymi przez kandydata ścieżkami studiowania oraz predyspozycje do podjęcia studiów.
Perspektywy pracy po kierunku kultury Śródziemnomorza
Absolwenci mogą pracować w:
- instytucjach kultury,
- edukacji,
- tych sektorach gospodarki, gdzie wymagana jest wiedza o kulturze i tradycji krajów basenu Morza Śródziemnego oraz znajomość języków obcych na poziomie zaawansowanym.
Są zatrudniani przykładowo w charakterze animatora kultury, redaktora, tłumacza, przewodnika turystycznego, dziennikarza, pracownika dyplomacji, pracownika instytucji europejskich.