Modelowanie komputerowe
Informatyzacja niemal każdej dziedziny życia sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na osoby biegle posługujące się narzędziami informatycznymi, ale posiadające również wiedzę z zakresu zagadnień mechanicznych, cieplnych i przepływowych. Kierunek Modelowanie komputerowe ma za zadanie wykształcić właśnie specjalistów z zakresu modelowania procesów energetycznych przy pomocy nowoczesnych technik komputerowych.
Studenci zdobywają wiedzę z technik i narzędzi modelowania procesów fizycznych, głównie w zakresie wymiany ciepła i masy, procesów przepływowych, analiz strukturalnych oraz szeroko pojętych procesów konwersji energii. Jak przekonuje uczelnia, nabyte umiejętności pozwolą na sprawne posługiwanie się dostępnym na rynku oprogramowaniem służącym do modelowania wymienionych zagadnień, dostosowywania oprogramowania do potrzeb użytkownika poprzez wykorzystanie narzędzi programistycznych, jak również do tworzenia własnych kodów obliczeniowych przy pomocy powszechnie używanych języków programowania.
Wiedza z zakresu modelowanych procesów będzie uzupełniona o znajomość nowoczesnego warsztatu komputerowego, technik Big Data, wirtualnej rzeczywistości VR oraz sztucznej inteligencji.
Specjalności, jakie oferuje ten kierunek, to:
- modelowanie inżynierskie
- modelowanie komputerowe w automatyce.
Dla kogo studia na kierunku modelowanie komputerowe
To kierunek odpowiedni dla tych, którzy pasjonują się technologiami cyfrowymi, ale nie wiążą swojej przyszłości z klasyczną informatyką czy programowaniem. Dla wszystkich z zacięciem inżynieryjnym, którzy chcieliby znaleźć dobrze płatną pracę w przemyśle i dużych przedsiębiorstwach.
Program kształcenia na kierunku modelowanie komputerowe
Główne obszary kształcenia na kierunku to:
- rozszerzony zakres matematyki
- nauki fizyczne (fizyka, mechanika techniczna – statyka i dynamika, wytrzymałość materiałów, mechanika płynów, termodynamika, transport ciepła i masy, metrologia)
- konstrukcja (podstawy konstrukcji maszyn, grafika inżynierska, projektowanie CAD)
- programowanie (podstawy programowania, programowanie obiektowe, programowanie równoległe, technologie informacyjne i bazy danych, chmura obliczeniowa i technologie Big Data, metody sztucznej inteligencji)
- modelowanie (Ansys Mechanical, Ansys CFD, OpenFOAM, systemy wizualne i rozszerzonej rzeczywistości, symulacja w automatyce, modelowanie procesów energetycznych, metody identyfikacji procesów).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku modelowanie komputerowe
Przedmioty punktowane podczas kwalifikacji na studia to matematyka na poziomie podstawowym oraz - na poziomie rozszerzonym - matematyka, biologia, chemia, fizyka lub informatyka.
Perspektywy pracy po kierunku modelowanie komputerowe
Absolwenci kierunku modelowanie komputerowe mogą znaleźć pracę w większości działów przemysłu, w tym w takich branżach jak:
- energetyka
- informatyka
- transport
- motoryzacja
- biura projektowe i konstrukcyjne
- działy B+R wielu przedsiębiorstw.