Nauczanie fizyki i informatyki
Jaka sama nazwa wskazuje, nauczanie fizyki i informatyki to studia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela właśnie tych dwóch przedmiotów. Program studiów daje wiedzę i umiejętności z zakresu fizyki oraz informatyki wymagane do podjęcia pracy w zawodzie nauczyciela w szkole podstawowej, a po ukończeniu studiów II stopnia – również w szkole ponadpodstawowej.
Dla kogo studia na kierunku nauczanie fizyki i informatyki
Kandydaci na nauczanie fizyki i informatyki powinni nie tylko lubić te dwa przedmioty, ale też nadawać się do pracy pedagogicznej, posiadać dużą dozę cierpliwości oraz chęć do pracy z uczniami.
Program kształcenia na kierunku nauczanie fizyki i informatyki
W skład zajęć na kierunku wchodzą bloki przygotowania merytorycznego i pedagogicznego (ten drugi blok dzieli się natomiast na przedmioty dotyczące przygotowania psychologiczno-pedagogicznego i dydaktycznego).
W toku realizacji zajęć merytorycznych studenci poznają istotne prawa i pojęcia fizyczne oraz liczne przykłady zastosowań fizyki i informatyki. W ramach bloku zajęć psychologiczno-pedagogicznych wykładane są przedmioty z zakresu filozofii człowieka, filozofii wychowania i aksjologii pedagogicznej.
Program zajęć przewiduje też praktyki zawodowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku nauczanie fizyki i informatyki
Przystępując do rekrutacji, należy wybrać jeden przedmiot spośród fizyki, informatyki, matematyki lub chemii. Liczy się także wynik z egzaminu maturalnego z języka obcego.
Perspektywy pracy po kierunku nauczanie fizyki i informatyki
Po ukończeniu tego kierunku można podjąć pracę w szkolnictwie jako nauczyciel fizyki i/lub informatyki. Absolwent może również pracować m.in. jako trener kursów komputerowych lub specjalista (pracownik/trener/prelegent/konstruktor) w centrach nauki i edukacji, domach kultury, świetlicach środowiskowych, muzeach nauki i techniki.