Poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna
Program studiów na kierunku Poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna został opracowany w taki sposób, by przygotować słuchaczy do pracy w obszarze szeroko rozumianej pomocy psychologicznej i doradczej opartej o relacje interpersonalne w różnorodnych środowiskach życia społecznego i skierowanej do różnych grup odbiorców, w tym dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych.
Absolwenci kierunku Poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna uzyskają kwalifikacje do wykonywania zawodu Trener osobisty (coach, mentor, tutor) zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (pozycja 235920).
Będą przygotowani do prowadzenia:
- sesji coachingowych indywidualnych i grupowych,
- spotkań terapeutycznych,
- zajęć psychoprofilaktycznych,
- sesji treningowych, warsztatowych, wychowawczych, edukacyjnych, animacyjnych
- indywidualnych rozmów doradczych przeznaczonych dla różnorodnych grup odbiorców w zakresie między innymi: komunikacji interpersonalnej, zapobiegania zachowaniom ryzykownym, uzależnieniom, promocji zdrowia, motywowania klientów do zmiany destrukcyjnych zachowań, sposobów myślenia i postaw.
Naturalną ścieżką rozwoju zawodowego osoby, która ukończy studia na tym kierunku będzie prowadzenie własnej praktyki w zakresie doradztwa i pomocy psychologicznej lub podjęcie zatrudnienia w różnorodnych instytucjach świadczących szeroko rozumianą pomoc psychologiczną osobom w potrzebie.
Dla kogo studia na kierunku poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna
To świetna propozycja dla tych, którzy widzą siebie w roli psychologa, coacha, doradcy zawodowego, mentora wspierającego innych.
Program kształcenia na kierunku poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna
Zwykle postępowanie rekrutacyjne premiuje osoby, zdające maturę z: języka polskiego, języka obcego, dodatkowego przedmiotu, np.; biologia, matematyka, geografia.
Zasady naboru najlepiej sprawdzać na stronach www Uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna
Po ukończeniu studiów pracować można jako:
- trener osobisty
- doradca psychologiczny
- terapeuta
- coach, mentor,
- specjalista sesji treningowych
Z pewnością wielu absolwentów postawi na prowadzenie własnej praktyki w zakresie doradztwa i pomocy psychologicznej lub podjęcie zatrudnienia w różnorodnych instytucjach świadczących szeroko rozumianą pomoc psychologiczną.