Psychokryminalistyka
Kierunek Psychokryminalistyka ma charakter interdyscyplinarny i zawiera elementy wiedzy i umiejętności z pięciu dziedzin: psychologii, kryminalistyki, prawa, socjologii i pedagogiki. Psychokryminalistyka interesuje się nie tylko sprawcą przestępstwa - ale również jego ofiarą.
Studia pozwalają poznać specyfikę psychologicznego funkcjonowania i społecznej sytuacji osób, które weszły w konflikt z prawem lub znajdują się w grupach ryzyka, są nieprzystosowane lub dotknięte przemocą, przebywają w warunkach izolacji, składają wyjaśnienia i zeznają w sądzie (gdzie duże znaczenie ma rozpoznawanie kłamstwa i manipulacji).
Kładą nacisk na praktyczne przygotowanie do wykonywania konkretnych zadań: zabezpieczenia materiału biologicznego, stworzenia profilu sprawcy czy jego przesłuchania.
To nowatorski kierunek, realizowany na jednej tylko uczelni w Polsce.
Psychokryminalistyka pojawia się także jako specjalność na kierunkach związanych z bezpieczeństwem.
Studia na psychokryminalistyce nie tylko przygotowują nowy rodzaj wysoko wykwalifikowanej kadry, ale mogą także stanowić dobre uzupełnienie wiedzy i kompetencji zawodowych pozwalających lepiej wykonywać już pełnione obowiązki i efektywniej rozwiązywać problemy podopiecznych.
Psychokryminalistyka realizowana jest na poziomie studiów I stopnia, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku psychokryminalistyka
Kandydat na studia powinien być osobą bystrą, pomysłową, spostrzegawczą, czujną, o otwartym, analitycznym umyśle, kreatywną.
Ważną cechą jest łatwa komunikatywność i dociekliwość, umiejętność zadawania precyzyjnych pytań
Studia są również interesującą propozycją dla funkcjonariuszy służb mundurowych, których codzienna praca wiąże się z kontaktem ze sprawcami i ofiarami przestępstw.
Program kształcenia na kierunku psychokryminalistyka
Program studiów zakłada nabywanie umiejętności w zakresie rekonstrukcji zdarzeń, odkrywanie drogi od śladu do sprawcy, profilowania sprawców przestępstw, przeprowadzania przesłuchań świadków lub podejrzanych, śledzenie linii życia przestępców, a także poznawanie zasad działania i psychologicznych kosztów związanych z pracą służb interwencyjnych i penitencjarnych.
Wiele zajęć ma charakter warsztatowy, przybliżający rzeczywiste sytuacje, z jakimi studenci mogą się zetknąć w przyszłej pracy zawodowej.
Istotną rolę w procesie kształcenia odgrywają praktyki. Przybliżają specyfikę pracy w służbie więziennej, policji, służbach interwencyjnych, ośrodkach pomocowych czy edukacyjno-wychowawczych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku psychokryminalistyka
Rekrutacja na psychokryminalistykę odbywa się według kolejności zgłoszeń.
Oznacza to, że warunkiem przyjęcia na studia jest złożenie kompletu wymaganych dokumentów i dokonanie opłaty rekrutacyjnej.
Perspektywy pracy po kierunku psychokryminalistyka
Potencjalne miejsca pracy po kierunku psychokryminalistyka:
- szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości,
- służba więzienna (pion penitencjarny, pion ochronny, pracownicy ds. postpenitencjarnych),
- policja ze szczególnym uwzględnieniem służby kryminalnej,
- instytucje pomocowe (np. MOPS, PCPR),
- agencje detektywistyczne,
- straż graniczna,
- straż miejska,
- młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
- sektor ochrony osób i mienia (w tym osoby ubiegające się o licencję 2-go stopnia),
- szkoły wojskowe.
Opinie o kierunku psychokryminalistyka
Moje studia to zajęcia nie tylko z kryminalistyki czy psychologii, lecz także biologicznych podstaw zachowań, funkcjonowania służb interwencyjnych, antropologii, podstaw prawa, postępowania ze skazanymi w warunkach izolacji więziennej, socjologii i pedagogiki. Nie ukrywam, że początkowo przypominało mi to zestaw puzzli, które dopiero z biegiem czasu i kolejnymi elementami ułożyły się w całość. Po blisko trzech latach studiów myślę, że psychokryminalistyka uczy przede wszystkim umiejętności spojrzenia na dany problem społeczny z wielu różnych perspektyw! - tak o swoich studiach opowiada absolwent kierunku.