Studia regionalne i lokalne
Dynamiczna i powszechna globalizacja stawia w cieniu problemy lokalne, zagadnienia dotyczące regionów, polskich miast, miasteczek i wsi.
Studia regionalne i lokalne mają charakter interdyscyplinarny i przygotowują do patrzenia z perspektywy regionalnej na zjawiska społeczno-gospodarcze. Łączą podejście ogólnoświatowe z lokalnym w odniesieniu do ekonomii, socjologii, geografii i gospodarki przestrzennej, jak również nauk o polityce i administracji.
Są to studia II stopnia adresowane do osób posiadających dyplom licencjata, inżyniera, magistra lub równoważny, z uczelni polskiej lub zagranicznej.
Dla kogo studia na kierunku studia regionalne i lokalne
Studiami na tym kierunku zainteresują się zapewne osoby pragnące poszerzać wiedzę na temat przebiegu procesów rozwoju społeczno-gospodarczego oraz narzędzi wykorzystywanych w zarządzaniu rozwojem regionalnym, lokalnym i miejskim. To kierunek dla przyszłych ambasadorów społeczności lokalnych, samorządowców, aktywnych działaczy na rzecz rozwoju regionów.
Program kształcenia na kierunku studia regionalne i lokalne
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- Kluczowe zagadnienia studiów regionalnych i lokalnych
- Introduction to urban studies
- Teorie i polityki rozwoju miast i regionów
- Metodologia badań naukowych
- Ilościowe analizy ekonomiczne, społeczne i przestrzenne
- Systematic reviews of scientific literature
- Metody ewaluacji polityk publicznych
- Critical reading and academic writing
- Gospodarka, społeczeństwo, przestrzeń.
Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej są praktyki realizowane w instytucjach związanych z tematyką studiów lub praktyki wyjazdowe (badania terenowe).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia regionalne i lokalne
Podstawą przyjęcia na studia jest przygotowanie eseju będącego wstępem do tematu pracy magisterskiej. Esej może być napisany w języku polskim lub angielskim. Więcej informacji na stronie rekrutacyjnej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku studia regionalne i lokalne
Absolwenci tego kierunku to cenieni przez pracodawców specjaliści znajdujący zatrudnienie w organizacjach międzynarodowych (Parlament Europejski, Komisja Europejska, Luxembourg Institute of Socio-Economic Research (LISER), UNICEF), ministerstwach i w służbie cywilnej (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), uczelniach, agencjach i instytutach państwowych, samorządzie oraz organizacjach pozarządowych.
Opinie o kierunku studia regionalne i lokalne
Opinii o kierunku najlepiej szukać u źródła, dlatego warto posłuchać, co mają do powiedzenia studenci i absolwenci tego kierunku: