Wiedza o teatrze i filmie
Studia na kierunku Wiedza o teatrze i filmie mają zapoznać studenta z tematyką dotyczącą filmu, teatru oraz innych sztuk o charakterze widowiskowym. Oprócz teorii i historii teatru, dramatu i filmu studenci zdobędą wiedzę o teatrze lalkowym, muzycznym oraz o teatrze telewizji, zostaną także wprowadzeni w tajniki wiedzy o filmie (m.in. film animowany, dokumentalny). Duża cześć zajęć ma charakter praktyczny, dzięki temu stadia stają się okazją do poznania ludzi teatru i filmu.
Kadra dydaktyczna to specjaliści z zakresu filmoznawstwa, teatrologii i muzykologii oraz doświadczeni praktycy (m.in.: aktorzy, dziennikarze, realizatorzy nagrań, specjaliści branży menadżerskiej). Studenci będą mieli możliwość wyboru modułu kształcenia: dziennikarskiego lub administracyjno-menadżerskiego, który da możliwość poszerzenia kompetencji, a także zdobycia doświadczenia w wybranym obszarze.
Są to studia I stopnia w trybie stacjonarny.
Dla kogo studia na kierunku wiedza o teatrze i filmie
Studia na tym kierunku to propozycja dla osób zafascynowanych teatrem i filmem. Preferowani są kandydaci, którzy odbyli kursy, warsztaty lub szkolenia w tej tematyce, a także osoby bez większego doświadczenia, ale cechujące się wrażliwością, zmysłem estetyczny oraz łatwością przyswajania wiedzy historyczno-teoretycznej.
Program kształcenia na kierunku wiedza o teatrze i filmie
Program został tak ułożony, by student zdobywał nie tylko wiedzę, czyli narzędzia do opisu sztuki teatru i filmu, ale by także miał umożliwić poznania materii filmu i teatru od środka. Temu służyć mają warsztaty filmowe, teatralne, dziennikarskie oraz piosenki aktorskiej, a także praktyki w instytucjach kultury na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku (Wrocław), w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej (Katowice, Sosnowiec, Chorzów) oraz staże na festiwalach teatralnych i filmowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku wiedza o teatrze i filmie
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym to:
- język polski,
- przedmiot do wyboru – dowolny przedmiot zdawany na maturze, za wyjątkiem języka polskiego.
Perspektywy pracy po kierunku wiedza o teatrze i filmie
Absolwent tego kierunku znajdzie zatrudnienie jako:
- animator w instytucjach kultury,
- dziennikarz,
- krytyk teatralny i filmowy,
- menedżer w instytucjach związanych z kulturą i sztuką,
- konsultant i pracownik teatrów, kin,
- pracownik telewizji i nowych mediów.
Opinie o kierunku wiedza o teatrze i filmie
„Powstaniu takiego kierunku w Opolu sprzyja działalność w mieście trzech teatrów i tradycja sięgająca czasów teatru Jerzego Grotowskiego.”
„Współpraca z czołowymi instytucjami kultury i sztuki, a także mediami gwarantuje studentom możliwość poznania specyfiki pracy tych instytucji, a także już w trakcie studiów zdobycia doświadczenia w takich miejscach, jak: Teatr Lalki i Aktora w Opolu, Teatr Eko-studio w Opolu, Stowarzyszenie Opolskie Lamy, Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Radio DOXA, Teatr Zagłębia w Sosnowcu oraz Galeria Sztuki Muzycznej i Obrazu w Chorzowie.”