Chemia w Kielcach
Chemia - studia
Studenci Chemii zdobywają wiedzę opartą na podstawach nauk matematycznych i przyrodniczych, poznają różnorodne metody analityczne, nowoczesne metody instrumentalne. Praktyczne umiejętności zdobywają podczas zajęć realizowanych w specjalistycznych pracowniach wyposażonych w zaawansowaną aparaturę i urządzenia, jak choćby spektrometr absorbcji atomowej, mikroskop stereoskopowy, spektropolarymetr, chromatograf, dyfraktometr monokrystaliczny.
Swoje zainteresowania mogą rozwijać uczestnicząc w aktywności wydziałowego koła naukowego.
Studia pierwszego stopnia kończą się tytułem licencjata, jest możliwość kontynuowania kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Chemia - specjalności
W tym ośrodku akademickim Chemia realizowana jest w dwóch specjalnościach:
- chemia ogólna
- przygotowanie do wykonywaniu zawodu nauczyciela.
Chemia - przedmioty na studiach
Program studiów przewiduje m.in. przedmioty: fizyka, matematyka, podstawy chemii, chemia analityczna, chemia fizyczna, chemia nieorganiczna, chemia organiczna, analiza instrumentalna, podstawy krystalografii, technologia chemiczna, biochemii, podstawy chemii kwantowej, zrównoważony rozwój i zielona chemia.
Ponadto studenci wybierają przedmioty z zakresu chemii środowiska, chemii kosmetycznej, analizy chemicznej, ochrony środowiska, chemii bionieorganicznej i koordynacyjnej, metod statystycznych i programów użytkowych stosowanych w laboratorium chemicznym.
Chemia w Kielcach – rekrutacja
Rekrutacja obejmuje takie przedmioty maturalne, jak język polski, język obcy, matematykę oraz chemię. Poziom rozszerzony punktowany jest podwójnie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Chemię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Chemia – praca po studiach
Absolwenci pracują przede wszystkim w przemyśle chemicznym i pokrewnych, jak choćby wydobywczym i przetwórstwa surowców skalnych – ściśle związanym z gospodarką regionu.
Chemicy znajdują zatrudnienie w:
- laboratoriach
- instytutach naukowych
- szkolnictwie
- instytucjach ochrony środowiska
- przemyśle kosmetycznym
- przemyśle farmaceutycznym
- przemyśle spożywczym
Chemia - opinie
Ścisły umysł w powiązaniu z zamiłowaniem do nauk przyrodniczych powinny wyróżniać kandydatów na Chemię. Osoby te cechuje cierpliwość, dokładność, zapał do pracy doświadczalnej. Warto mieć na uwadze, że częsty kontakt z odczynnikami, różnorodnymi substancjami może negatywnie wpływać na stan zdrowia, w szczególności w przypadku osób o skłonnościach alergicznych.
Czy warto studiować Chemię?
Chemia jest kluczowa dla rozwoju technologii i nowych innowacyjnych materiałów. Praca chemika może przyczynić się do tworzenia leków, produktów kosmetycznych, materiałów budowlanych, baterii, czy innych zaawansowanych technologii.
Chemia ma wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Chemicy pracują nad rozwiązaniami mającymi na celu poprawę jakości wody, powietrza i gleby, jak również nad opracowywaniem nowych leków i metod leczenia chorób.
Praca chemika może być wymagająca, ale dostarcza również satysfakcji, zwłaszcza gdy widzisz, jak Twoje badania i praca przekładają się na realne korzyści dla społeczeństwa i świata.
Zarobki po Chemii
Na wysokość zarobków wpływa wybór ścieżki kariery. Ponad połowa chemików otrzymuje pensje miesięczne netto w granicach między 3200 a 4600 zł netto. Wykładowcy akademiccy, a także pracownicy dużych zakładów chemicznych odpowiedzialni za rozwój przedsiębiorstwa uzyskują większe wynagrodzenie.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe