Artes liberales
Studia na kierunku Artes liberales są unikatową propozycja kształcenia interdyscyplinarnego.
Kierunek odnosi się z pojęcia sztuk wyzwolonych, mówiącego o jedności nauk w poszukiwaniu prawdy i piękna. Celem przyświecającym kształceniu na kierunku jest przekraczanie granic dyscyplin oraz oferowanie zajęć, których tematyka łączy nauki humanistyczne, społeczne i przyrodnicze.
Artes liberales to zajęcia łączące wiedzę z zakresu nauk o kulturze i religii, nauk o sztuce, filozofii, historii, językoznawstwa, literaturoznawstwa, nauk o polityce i administracji, nauk socjologicznych, psychologii. Kursy teoretyczne powiązane są z działaniami artystycznymi i warsztatowymi. Sprzyja to całościowemu, indywidualnemu i obywatelskiemu rozwojowi jednostki.
Zajęcia na tym kierunku prowadzone są w małych grupach, aby łatwiej prowadzić dyskusję i wymianę poglądów. Studia przygotowują do podejmowania wyzwań w życiu zawodowym i do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Na studiach drugiego stopnia dostępne są specjalności:
- Dzieło sztuki w kulturze
- Ideowe i materialne aspekty życia społecznego
- Chrześcijaństwo w kulturze
- Różnorodność biologiczna i kulturowa
- Między Wschodem a Zachodem – historia kultury i myśli.
Dla kogo studia na kierunku artes liberales
To propozycja dla osób o otwartych umysłach, szerokich, niesprecyzowanych zainteresowaniach. Wybierających studia nie mieszczące się w tradycyjnych ramach danej dyscypliny naukowej.
Traktujący uczelnię jako miejsce ciągłych poszukiwań i wyborów, pragnący jak najwięcej poszerzać swoje horyzonty intelektualne.
Program kształcenia na kierunku artes liberales
Program studiów obejmuje przedmioty ogólnouniwersyteckie, przedmiotu do wyboru z oferty Wydziału Artes Liberales oraz z zakresu wyzwań kierunkowych, tj:
- Kultury i religie
- Historie i tożsamości
- Demos i polis
- Mądrość i filozofia
- Thetrum Mundi
- Zwierzęta i środowisko.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku artes liberales
Rekrutacja odbywa się w oparciu o wyniki z przedmiotów:
- język polski
- język obcy
- matematyka
- do wyboru spośród: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie.
Dodatkowe punkty można uzyskać z przedmiotu (innego niż wymienione powyżej): biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości narodowej (białoruski, litewski, ukraiński, niemiecki), język mniejszości etnicznej - łemkowski, język regionalny – kaszubski, wiedza o społeczeństwie.
Perspektywy pracy po kierunku artes liberales
Absolwent kierunku Artes liberales posiada szeroką wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, społecznych oraz nauk o sztuce. Potrafi opisywać, analizować i rozumieć zjawiska z pogranicza tych nauk. Bada, ocenia i opisuje rolę idei w życiu jednostek i społeczności. Zna podstawowe kategorie kultury i twórczości artystycznej zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Potrafi interpretować dzieła sztuki w różnorakich kulturowych kontekstach. Posiada podstawową wiedzę o instytucjach (prawnych, ekonomicznych i innych) organizujących funkcjonowanie społeczeństwa i określających podmiotowość jednostki, zna i rozumie ich historyczną ewolucję oraz potrafi dostrzegać i analizować ich związki z kulturą.
Jest przygotowany do pracy w jednostkach, instytucjach i organizacjach z zakresu oświaty, kultury, turystyki, mediów. Może pracować w organizacjach rozwiązujących problemy społeczne oraz znaleźć zatrudnienie w organizacjach pozarządowych.