Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa to kierunek będący odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorstw w zakresie pozyskania wykształconych specjalistów automatyków oraz elektryków.
Jego absolwenci będą umieli tworzyć oprogramowanie na komputery PC, sterowniki PLC oraz mikrokontrolery. Ich umiejętności pozwolą na programowanie systemów sterowania maszyn i procesów produkcyjnych, obrabiarek CNC i robotów przemysłowych. Posiądą zdolność wykorzystywania nowoczesnych narzędzi informatycznych (w tym oprogramowania CAD/CAS oraz SCADA) do szybkiego prototypowania, projektowania, symulacji, wizualizacji układów automatyki i procesów przemysłowych. Będą potrafili dobierać zabezpieczenia w celu ochrony urządzeń elektrycznych, jak również projektować układy automatyki z uwzględnieniem podstawowych standardów, norm i aspektów prawnych.
Jak zapowiada uczelnia, praktyki zawodowe realizowane będą we współpracy z wiodącymi przedsiębiorstwami z branży automatyki w regionie, co umożliwi absolwentom szybkie znalezienie zatrudnienia.
Dla kogo studia na kierunku automatyka i elektrotechnika przemysłowa
To studia dla osób sprawnych w przedmiotach ścisłych, zainteresowanych nowymi technologiami i rozwojem przemysłu 4.0.
Program kształcenia na kierunku automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Przedmioty, z jakimi będą się musieli zmierzyć studenci automatyki i elektrotechniki przemysłowej, to między innymi:
- elektrotechnika
- inżynieria materiałowa
- narzędzia informatyczne
- matematyka
- fizyka
- programowanie obiektowe
- układy elektroniczne
- sterowniki przemysłowe w układach napędowych
- maszyny elektryczne
- mikroprocesorowe układy sterowania
- automatyzacja procesów przemysłowych
- bazy danych w systemach automatyki
- automatyka budynków.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Najlepiej punktowanym przedmiotem maturalnym jest rozszerzona matematyka. Dużo punktów daje też fizyka z astronomią, chemia oraz informatyka. Nieco mniej: geografia i biologia.
Perspektywy pracy po kierunku automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Absolwentów automatyki i elektrotechniki przemysłowej mogą zatrudnić zakłady wykorzystujące zautomatyzowane i zrobotyzowane linie produkcyjne, systemy wizyjne, technologie Przemysłu 4.0 oraz Internetu Rzeczy. Głównym stanowiskiem pracy będzie dla nich automatyk-elektryk.