Biotechnologia w Opolu
Biotechnologia - studia
Biotechnologia jest nową i nowoczesną dziedziną. Studia na Biotechnologii pozwalają uzyskać wysokie kwalifikacje zawodowe i wiedzę wykorzystywaną w wielu obszarach życia zawodowego. Studenci poznają zaawansowaną technologicznie aparaturę, studia przybliżają zagadnienia z pogranicza medycyny, współczesnych metod biologii molekularnej i eksperymentalnej oraz technologii.
Biotechnologię wybierają kandydaci o zamiłowaniu do biologii, którzy osiągają dobre wyniki z tego przedmiotu. Kształcenie na kierunku pogłębi wiedzę z dziedziny biofizyki, biochemii, ekologii, mikrobiologii, ochrony środowiska, genetyki i bioinżynierii.
W Opolu w zakresie biotechnologii dostępne są kierunki:
Biotechnologia
Biotechnologia medyczna
Biotechnologia - przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje:
- przedmioty kształcenia ogólnego,
- przedmioty podstawowe,
- przedmioty kierunkowe (w tym także przedmioty do wyboru),
- praktykę zawodową
- przedmioty przygotowania do uzyskania tytułu zawodowego inżyniera.
Studia na kierunku Biotechnologia inżynierska oprócz wykładów, seminariów i ćwiczeń konwersatoryjnych dają studentom możliwość praktycznego opanowania wiedzy i zapoznania się z aparaturą i sprzętem laboratoryjnym. Studenci samodzielnie wykonują m. in: izolację DNA, oczyszczanie i elektroforezę białek, transformacje bakterii, analizy mikrobiologiczne, projektują i monitorują procesy biotechnologiczne. Uczestniczą również w eksperymentach i badaniach naukowych prowadzonych przez katedrę, oraz zajęciach terenowych w zakładach przemysłowych związanych z przemysłem biotechnologicznym.
W czasie studiów studenci odbywają 4 tygodniową praktykę zawodową, laboratoryjną w różnych firmach o profilu biotechnologicznym, gdzie mają możliwość zapoznać się z praktycznym wykorzystaniem wiedzy z tej dziedziny.
Biotechnologia w Opolu – rekrutacja
Jakie przedmioty trzeba zdać na maturze, żeby rekrutować na biotechnologię? Kandydatów obowiązuje konkurs świadectw. Wybierają dwa przedmioty spośród: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka lub język obcy. Wyżej punktowane są przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – praca po studiach
Absolwenci kierunków z zakresu biotechnologii znajdują zatrudnienie przykładowo w
- przemyśle biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych
- laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych
- przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną środowiska
- branży medycznej
- firmach rolniczych
- instytutach naukowo-badawczych
- przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym
- przy obsłudze aparatury badawczej
- przy organizacji i prowadzeniu procesów biotechnologicznych.
Czy warto studiować Biotechnologię?
Zarobki po Biotechnologii
Wynagrodzenie biotechnologów uzależnione jest przede wszystkim od ich wykształcenia, doświadczenia i umiejętności, a także kraju, w którym pracują. W Polsce przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na średnią pensję w wysokości 4500 złotych brutto, w krajach zachodnich natomiast wzrasta ona nawet do kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Biotechnolodzy wyższych zarobków mogą szukać zatrudnienia poza granicami Polski. Choćby w Niemczech biotechnolog jest w stanie zarobić nawet 15000 - 20000 złotych brutto miesięcznie.
Biotechnologia - opinie
Biotechnologia to dziedzina nauki i technologii, która rozwija się bardzo szybko. Studenci na biotechnologii mają możliwość pracować z najnowszymi technologiami i odkrywczymi badaniami, które mogą mieć wpływ na światową naukę i przemysł. Ze względu na szybki rozwój tej dziedziny, biotechnolodzy muszą stale śledzić najnowsze odkrycia i technologie, aby być konkurencyjnymi na rynku pracy. Niektóre aspekty biotechnologii, takie jak inżynieria genetyczna, budzą kontrowersje i stawiają pytania dotyczące etyki i moralności. Studenci muszą być świadomi tych kwestii i umieć je odpowiednio rozważać.
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze