Computer science and information systems
Computer Science and Information Systems (po polsku: informatyka i systemy informacyjne) to studia w języku angielskim, obejmujące całość zagadnień związanych z funkcjonowaniem komputerów, programowaniem i systemami cyfrowymi.
Informatyka to jedne z najczęściej wybieranych „studiów przyszłości” - kierunek kształci specjalistów na wiecznie chłonnym i dynamicznie rozwijającym się rynku technologii komputerowych.
Uwaga: studia na tym kierunku są częściowo odpłatne.
Dla kogo studia na kierunku computer science and information systems
To studia dla osób, których poziom języka angielskiego pozwala na swobodne porozumiewanie się i rozumieniu treści zajęć. Dla pasjonatów świata cyfrowego i programowania.
Program kształcenia na kierunku computer science and information systems
Studia na tym kierunku przez pierwsze trzy semestry mają w dużej mierze charakter podstawowy i służą zbudowaniu solidnej bazy matematycznej, umożliwiającej efektywną naukę złożonych zagadnień informatycznych oraz różnorodnych technik programowania w następnych semestrach. W tym okresie studenci otrzymują gruntowną wiedzę między innymi z zakresu analizy matematycznej, algebry liniowej z geometrią, matematyki dyskretnej, logiki i teorii mnogości, metod numerycznych oraz zagadnień dotyczących elektroniki, budowy sprzętu cyfrowego i transmisji danych. Ponadto w trakcie pierwszych czterech semestrów studiów prowadzone są obowiązkowe przedmioty z zakresu podstaw informatyki – programowanie strukturalne i obiektowe, algorytmy i struktury danych, systemy operacyjne, sieci komputerowe i projektowanie obiektowe, a także bardziej zaawansowanych technik programowania systemów baz danych czy technologii tworzenia aplikacji wykorzystujących graficzny interfejs użytkownika systemów MS Windows.
Począwszy od piątego semestru wprowadzane są przedmioty obieralne, które studenci wybierają indywidualnie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Przedmioty obieralne dotyczą zarówno teoretycznych, jak i praktycznych aspektów informatyki, oferując znaczne rozszerzenie i uszczegółowienie dotychczas zdobytej wiedzy z danej tematyki.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku computer science and information systems
Najlepiej punktowane przedmioty podczas rekrutacji to matematyka, fizyka oraz informatyka. Wysoko ceni się także chemię. Nieco mniej punktów daje egzamin z biologii oraz języka obcego.
Perspektywy pracy po kierunku computer science and information systems
Absolwentów tego kierunku mogą zatrudnić między innymi:
- firmy komputerowe i ośrodki informatyczne projektujące, tworzące i wykorzystujące zaawansowane rozwiązania IT
- firmy doradztwa informatycznego
- centra badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw i ośrodki badawczo-naukowe.
Studia przygotowują także do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie związanym z informatyką i programowaniem.