Doradztwo filozoficzne i coaching
Studia na kierunku Doradztwo filozoficzne i coaching przygotowują do zastosowania filozofii w praktyce poradniczej i prowadzenia profesjonalnych procesów coachingowych.
Rozwijają szereg przydatnych umiejętności związanych z budowaniem relacji międzyludzkich, prawidłowym komunikowaniem się, pracą w zespole. Ponadto dostarczają znajomości teorii, metod i technik do zastosowania w obszarze szeroko pojętego rozwoju indywidualnego i grupowego.
Studia na kierunku doradztwo filozoficzne i coaching prowadzone są dwustopniowo. Na pierwszym stopniu realizowane są w profilu ogólnoakademickim (6 semestrów), natomiast na drugim stopniu są studiami o profilu praktycznym (4 semestry). Studia I stopnia i II stopnia można odbyć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Studia w trybie stacjonarnym cechują się większą liczbą godzin w programie w stosunku do studiów niestacjonarnych. Poza tym program jest identyczny, czyli student realizuje dokładnie te same moduły, co na studiach w trybie stacjonarnym (poza zajęciami z WF na I stopniu).
Filozof - praktyk uczy się też wykorzystania metod krytycznego myślenia, racjonalnego badania przekonań, poszerzania horyzontów w zakresie etycznych i kulturowych uwarunkowań światopoglądów. Prowadzenie personalnych procesów coachingowych wymaga od studenta poznania specyficznych reguł komunikacji, postawy autentyczności i zaufania w budowaniu relacji, znajomości standardów czołowych organizacji branżowych, zawodowych kodeksów etycznych, specyficznych technik i narzędzi.
Dla kogo studia na kierunku doradztwo filozoficzne i coaching
Od studentów oczekujemy gotowości do pracy ze sobą, respektowania zasad etycznych związanych z profesją coacha i doradcy filozoficznego, refleksyjności i wzajemnej empatii.
Program kształcenia na kierunku doradztwo filozoficzne i coaching
W programie studiów znajdują się przedmioty z zakresu filozofii, psychologii, metodyki i teorii coachingu, rozwoju kompetencji interpersonalnych, superwizji procesów coachingowych, wiele zajęć ma charakter laboratoryjny (odbywają się w małych grupach i skupiają się na kształceniu praktycznych umiejętności).
Student ma również możliwość wyboru zajęć zgodnie z własnymi zainteresowaniami, gdyż oferowanych jest wiele modułów o charakterze fakultatywnym, interdyscyplinarnym, których zadaniem jest poszerzenie horyzontów myślowych.
Program studiów zakłada, że oprócz modułów teoretycznych mających tradycyjną formę wykładów, konwersatoriów i ćwiczeń, wiele zajęć ma charakter praktyczny. Na praktycznych zajęciach studenci prowadzą sesje na forum grupy lub w parach, analizują kazusy (w tym nagrania sesji coachingowych lub doradczych), poszerzają świadomość warsztatu pracy dzięki otrzymywaniu informacji zwrotnych od uczestników i prowadzących zajęcia specjalistów, poznają zastosowania narzędzi i technik samorozwoju.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku doradztwo filozoficzne i coaching
Szczegółowe zasady naboru na studia należy sprawdzać bezpośrednio na stronie uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku doradztwo filozoficzne i coaching
Doradca filozoficzny przygotowywany jest do pracy z osobami przeżywającymi kryzysy egzystencjalne (np. śmierć, poczucie wyobcowania, brak sensu życia, samotność) lub dylematy moralne, poszukającymi zrozumienia w zmaganiach życiowych, chcących odnaleźć własny system wartości.