Elektrotechnika w Białymstoku
Elektrotechnika – studia w Białymstoku
Elektrotechnika to kierunek związany z prądem. Studia dają możliwość poznania szerokiej gamy zagadnień związanych z wykorzystaniem elektryczności w działalności przemysłowej i w gospodarstwie domowym z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć techniki.
Studenci zapoznają się z podstawami elektrotechniki, elektroniki, informatyki, techniki cyfrowej i mikroprocesorowej, automatyki elektroenergetyki i techniki świetlnej. Konstruują także innowacyjne systemy i urządzenia: inteligentne lustro, rowery elektryczne, roboty mobilne, pojazdy autonomiczne, maszyny CNC czy stacje solarne.
Kierunek dostępny jest w Białymstoku na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Elektrotechnika – specjalności
Elektrotechnikę można studiować w specjalnościach:
- automatyka przemysłowa i technika mikroprocesorowa
- elektroenergetyka i technika świetlna.
Elektrotechnika – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. przedmioty: matematyka, informatyka, teoria obwodów, fizyka w elektrotechnice, metrologia, podstawy techniki świetlnej, elektronika, maszyny elektryczne, podstawy automatyki, technika mikroprocesorowa, techniki symulacji, podstawy teorii pola elektromagnetycznego, podstawy elektroenergetyki, energoelektronika, urządzenia i instalacje elektryczne, technika wysokich napięć, napęd elektryczny, projektowanie instalacji elektrycznych. Ostatnie semestry studiów to głównie realizacja przedmiotów specjalnościowych.
Elektrotechnika – rekrutacja w Białymstoku
Podczas naboru na studia punktowane są następujące przedmioty maturalne: matematyka, język obcy nowożytny oraz jeden do wyboru: fizyka, chemia, informatyka.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci kierunku przygotowani są do pracy w:
- przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, eksploatacją, diagnostyką oraz problematyką bezpieczeństwa i niezawodności urządzeń i systemów elektrycznych
- firmach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii
- przedsiębiorstwach produkujących, wdrażających i integrujących przemysłowe systemy sterowania oraz systemy pomiarowo-kontrolne
- na stanowiskach obsługi i utrzymania ruchu systemów i urządzeń produkcyjnych, obsługa energoelektronicznych układów zasilania energią elektryczną, niezależnie od profilu przedsiębiorstwa
- budownictwie w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych.
Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień mogą wykonywać samodzielne funkcje techniczne (projektowanie, kierowanie pracami).
Czy warto studiować Elektrotechnikę w Białymstoku?
Białostocka elektronika uzyskała EUR-ACE® Label – certyfikat potwierdzający wysoki poziom kształcenia na kierunku studiów oraz zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami.
Ponad połowę wszystkich zajęć stanowią laboratoria i zajęcia praktyczne realizowane w specjalistycznych pracowniach czy w formie projektów. Dzięki temu studenci poznają zjawiska, mierniki, mogą badać te zjawiska, przećwiczyć zagadnienia na modelach.
Dowiedz się więcej o studiach w krótkim filmie:
Elektrotechnika – opinie
„To jest kierunek, który da pracę w przyszłości. Nic w tej chwili nie odbywa się bez udziału prądu elektrycznego. Dostarczanie energii i przetwarzanie energii zawsze będą potrzebne i bez tego nie poradzimy sobie w życiu.” - Sławomir Kwiećkowski, prodziekan ds. studenckich i kształcenia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. pb.edu.pl