Etyka
Kiedy zmienia się otaczająca nas rzeczywistość polityczna i gospodarcza, gdy „świat się chwieje”, wówczas zaczynamy zastanawiać się nad podstawowymi wartościami takimi jak: prawda, piękno, dobro, moralność, system wartości. Stają się one kryteriami oceny rzeczywistości i podstawą zachowania człowieczeństwa. W świecie goniącym za rozwojem technologicznym, przeżywającym kryzys związany z pandemią pojawia się co raz większe zapotrzebowanie na specjalistów ds. etyki (w zakresie bioetyki, etyki biznesu, etyki środowiskowej, etyki mediów itp.).
Studia na kierunku Etyka mają charakter interdyscyplinarny i łączą wiedzę teoretyczną opierającą się na filozofii i historii z praktycznymi zagadnieniami związanymi np. z dopuszczalnością stosowania technologii do diagnozowania i leczenia chorób, traktowaniem ludzkich szczątków w trakcie badań naukowych, czy rozwiązywaniem konfliktów międzykulturowych.
Są to studia II stopnia w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku etyka
To kierunek studiów dla osób interesujących się filozofią, historią, psychologią, socjologią. Kandydat powinien cechować się empatią oraz wrażliwością i odpowiedzialnością.
Program kształcenia na kierunku etyka
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- historia filozofii
- teoria kultury
- antropologia kulturowa
- etyka i bioetyka prawnicza
- etyczne aspekty prawa
- antropologia ciała
- archeologia śmierci
- etyczne problemy genetyki klinicznej
- bioetyka - zagadnienia szczegółowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku etyka
W postępowanie kwalifikacyjne odbywa się w oparciu o:
- rozmowę kwalifikacyjną,
- ocenę końcową na dyplomie.
Perspektywy pracy po kierunku etyka
Wykorzystując interdyscyplinarny potencjał etyki, absolwent dysponuje szerokimi kwalifikacjami intelektualnymi i komunikacyjnymi. Znajdzie zatrudnienie jako pracownik wydawnictwa, dziennikarz i publicysta, pracownik instytucji kulturalnych oraz nauczyciel etyki w placówkach oświatowych.