Filologia angielska w Olsztynie
Filologia - studia
Studiowanie filologii pozwala uzyskać ogólne humanistyczne wykształcenie oraz wiedzę z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa, kultury i historii krajów określonego obszaru językowego. Słuchacze uczą się wykonywania tłumaczeń ustnych i pisemnych, zdobywają umiejętności miękkie w zakresie komunikacji z osobami z różnych kręgów kulturowych, planowania i organizowania pracy własnej i w grupie oraz wystąpień publicznych.
Studia pierwszego stopnia na filologii angielskiej realizowane są tylko w trybie stacjonarnym. Po uzyskaniu dyplomu licencjata jest możliwość kontynuowania kształcenia na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Filologia angielska - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów: praktyczna nauka języka, wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, historia krajów danego obszaru językowego, literatura angielska/amerykańska, gramatyka opisowa.
Filologia - specjalizacje
Specjalności, jakie można wybrać na filologii angielskiej:
- nauczycielska w zakresie języka angielskiego
- filologia angielska
- język angielski w biznesie - translatoryka
Filologia angielska - rekrutacja
Kandydaci na filologię angielską są rekrutowani na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: historia, geografia, język łaciński i kultura antyczna lub matematyka.
Nabór do uczelni niepublicznej odbywa się według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię angielską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po filologii
Absolwenci specjalności nauczycielskiej mogą pracować jako nauczyciele konkretnego języka w szkołach podstawowych czy średnich, prowadzić lektoraty w szkołach wyższych lub szkołach językowych.
Osoby z doskonałą znajomością języka obcego, a więc po ukończonej filologii, dobrze orientujące się w kulturze, stosunkach polityczno-społecznych krajów określonego obszaru językowego mogą pracować przedsiębiorstwach i instytucjach, gdzie znajomość realiów konkretnych krajów będzie ich atutem: w biznesie, turystyce, dyplomacji, instytucjach kultury.
Z kolei umiejętności nabyte podczas studiowania specjalności tłumaczeniowej pozwalają na zatrudnienie w biurach tłumaczeń, wydawnictwach, redakcjach.
Ile zarabia filolog?
Zarobki absolwenta filologii angielskiej zależą od charakteru pracy, zatrudnienia, zakresu obowiązków.
Przeciętna pensja lektora to ok. 5200 zł brutto. Mediana wynagrodzenia tłumacza to blisko 6000 zł brutto.
Czy warto studiować filologię?
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: