Filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
„Przeszłość żyje w nas” dla współczesnego praktycznego człowieka, goniącego za karierą, sukcesem, pochłoniętego konsumpcjonizmem to hasło zapewne niewiele znaczy, ale dla świadomego swej przeszłości Europejczyka to sedno poznania własnych korzeni biorących początek w uniwersalnej kulturze antycznej. Poznawanie świata starożytnego pozwala lepiej zrozumieć świat, który nas otacza. Zdobycie szerokiego wykształcenia humanistycznego, które daje studiowanie filologii klasycznej może stać się podstawą dla tworzenia swojej wyjątkowej ścieżki kariery. Studenci na tym kierunku mają możliwość czytania w oryginale dzieł genialnych twórców starożytnej Grecji i Rzymu, bowiem program studiów przewiduje zajęcia z praktycznej nauki obu języków klasycznych – starogreckiego i łacińskiego. Oprócz literatury poznają również kulturę, historię i filozofię starożytną.
Są to studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
To kierunek studiów dla humanistów, interesujących się antykiem, fascynujących się filozofią, kulturą i literaturą tej epoki.
Program kształcenia na kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- język łaciński
- gramatyka opisowa języka łacińskiego
- historia literatury starogreckiej
- historia literatury rzymskiej
- historia sztuki starożytnej
- historia filozofii
- historia Rzymu
- religia i mitologia Greków i Rzymian
- język starogrecki
- życie codzienne Grecji i Rzymu
- lektury greckie i łacińskie w oryginale
- wstęp do językoznawstwa
- wstęp do literaturoznawstwa.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym to:
- język polski,
- matematyka,
- język obcy nowożytny,
- przedmiot do wyboru.
- znajomość języka (staro)greckiego,
- ogólne przygotowanie do studiów na filologii klasycznej.
Rekrutacja na studia II stopnia odbywa się w oparciu o egzamin ustny sprawdzający:
- znajomość języka łacińskiego,
Szczegółowe zasady rekrutacji można znaleźć na stronach uczelni prowadzących ten kierunek.
Perspektywy pracy po kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
Absolwent togo kierunku z uwagi na fakt, iż zdobył wykształcenie interdyscyplinarne ma szeroką wiedzę i umiejętność logicznego myślenia, dlatego sprawdzi się jako analityk danych, specjalista od PR i marketingu, instruktor teatralny, animator kultury, wydawca, redaktor, publicysta, przewodnik turystyczny, tłumacz.
Opinie o kierunku filologia klasyczna i studia śródziemnomorskie
„Jeśli interesuje cię starożytność lub języki klasyczne, to mogą być studia, które się staną wielką, wielką pasją. A praca - no cóż, generalnie po studiach humanistycznych ciężko znaleźć pracę w zawodzie, ale absolwenci filologii klasycznej mają szerokie wykształcenie humanistyczne i kto ma głowę na karku, ten sobie poradzi, jak uczy historia. Uczciwie zaznaczam, że jestem praktykującym filologiem klasycznym!”
„To jest kierunek dla pasjonatów, o czym się przekonałam na własnej skórze - zrezygnowałam w styczniu z I roku. Pewnie dlatego, że znalazłam się tam przypadkiem. Właściwie filologia klasyczna to łacina, łacina, łacina... i to w zastraszającym tempie. Osoby bez talentu językowego zaharują się na śmierć, zwłaszcza jeśli uczą się łaciny od podstaw. Poza tym greka, historia starożytna, trochę literatury greckiej i łacińskiej...”