Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej
Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej to unikatowy kierunek w skali kraju, powstały na potrzeby bydgoskiego Centrum Onkologii. Kierunek współprowadzi Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz wspomniane Centrum Onkologii. W odróżnieniu od kierunku fizyka medyczna, który występuje na różnych uczelniach, program studiów tego kierunku wyróżnia się dużą liczbą zajęć o charakterze praktycznym, a nie wyłącznie teoretycznym i jest tzw. kierunkiem celowanym (stworzonym z myślą o pozyskiwaniu nowych, wysoko wykwalifikowanych kadr dla Centrum Onkologii).
Dla kogo studia na kierunku fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej
To studia dla osób chcących pracować w dziedzinie medycyny, ale nie w klasycznym zawodzie lekarza/pielęgniarki. Dla wszystkich, którzy są w stanie znieść trudny temat onkologii.
Program kształcenia na kierunku fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej
Program kształcenia zakłada kilka modułów. To przedmioty obowiązkowe, moduły obieralne oraz praktyki zawodowe (960 godzin w trakcie trzyletnich studiów).
Obieralne przez studentów moduły to fizyka w radioterapii i kontrola jakości lub fizyka w diagnostyce obrazowej i kontrola jakości.
Tematyka praktyk obejmuje z kolei:
- planowanie radioterapii
- poranne pomiary eksploatacyjne akceleratorów do radioterapii
- testy tygodniowe geometrii aparatów do radioterapii
- pomiary jakości wiązek terapeutycznych
- planowanie leczenia i ścieżkę pacjenta.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej
Podczas rekrutacji na ten kierunek punktuje się matematykę, fizykę, chemię lub biologię (najlepiej na poziomie rozszerzonym).
Perspektywy pracy po kierunku fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej
Oczywistym miejscem pracy dla absolwenta tego kierunku jest Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.
Ponadto zatrudnienie można znaleźć w:
- ośrodkach onkologicznych realizujących procedury z zakresu radioterapii (na stanowiskach wymagających wiedzy w zakresie podstawowych zasad kontroli urządzeń do radioterapii i diagnostyki obrazowej)
- w komórkach radiacyjnych instytucji odpowiedzialnych za pomiar skażeń wywołanych ekspozycją na promieniowanie jonizujące
- w zakładach diagnostyki obrazowej (na stanowiskach związanych z podstawową kontrolą parametrów eksploatacyjnych aparatury diagnostycznej).