History of ancient mediterranean civilizations
Studia na kierunku History of ancient mediterranean civilizations obejmują wiedzę o świecie starożytnym, obligatoryjny kanon wiedzy (np. z historii Mezopotamii, Grecji i Rzymu, literatury i filozofii antycznej), z możliwością indywidualnego poszerzania zainteresowań poprzez dodawanie modułów zajęć dotyczących np. historii wczesnego chrześcijaństwa i literatury wczesnochrześcijańskiej, antycznego judaizmu, historii antycznego niewolnictwa i grup wykluczonych, czy pluralizmu systemów prawnych.
W toku studiów przewidziano ćwiczenia kształtujące kompetencje badawcze, takie jak zajęcia językowe, czyli intensywna i praktyczna nauka języka starożytnego (np. greki, łaciny, aramejskiego, akadyjskiego, koptyjskiego czy hebrajskiego) w stopniu umożliwiającym lekturę i interpretację źródeł.
Studia realizowane są na poziomie drugiego stopnia.
Dla kogo studia na kierunku history of ancient mediterranean civilizations
To studia odpowiednie dla kandydatów swobodnie komunikujących się w języku angielskim. Miłośników świata starożytnego, historii krajów basenu Morza Śródziemnego.
Program kształcenia na kierunku history of ancient mediterranean civilizations
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się zajęcia z zakresu:
- epigrafiki,
- papirologii,
- numizmatyki,
- historiografii antycznej,
- lektury tekstów klinowych,
- krytyki źródeł,
- edytorstwa tekstów starożytnych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku history of ancient mediterranean civilizations
Rekrutacja odbywa się w oparciu o rozmowę kwalifikacyjną, prowadzoną w języku angielskim. Dotyczy ona jednego zagadnienia wybranego przez kandydata z listy dziesięciu szerokich zagadnień dotyczących historii, kultury i religii starożytnych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego i Mezopotamii.
Perspektywy pracy po kierunku history of ancient mediterranean civilizations
Absolwenci przygotowani będą do pracy związanej z ochroną dziedzictwa kulturowego, z muzealnictwem, ale także z sektorem administracji publicznej, zarówno tej na szczeblach centralnych i w życiu politycznym, jak i w administracji samorządowej.
Mogą pracować przykładowo w:
- wydawnictwach i zawodach związanych z opracowywaniem i pracą z tekstami,
- mediach,
- firmach związanych z public relations,
- dyplomacji,
- instytucjach międzynarodowych