Inżynieria architektoniczna
Inżynieria architektoniczna przygotowuje studentów do pracy zawodowej w charakterze pracownika pomocniczego w wykonawstwie i nadzorze budowlanym oraz do projektowania urbanistycznego, budowlanego i architektonicznego w ograniczonym zakresie.
Podczas trwania studiów istnieje szansa na zdobycie praktyki zawodowej firmach budowlanych lub biurach projektów.
Absolwent jest zaznajomiony z przepisami budowlanymi, prawem budowlanym, ekonomiką i metodami organizacji oraz przebiegu procesu inwestycyjnego i projektowego w kraju i pozostałych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
Dla kogo studia na kierunku inżynieria architektoniczna
Kandydat na studia powinien wykazywać zdolności plastyczne i zdolności do samodzielnej pracy oraz umiejętność przyswajania wiedzy z różnych dziedzin i jej stosowania w celu rozwiązania problemów technicznych i organizacyjnych. Głównymi celami kształcenia w zakresie kierunku są: zaznajomienie studenta z wiedzą podstawową i kierunkową w obszarze budownictwa, architektury i urbanistyki oraz zapoznanie studenta z umiejętnościami posługiwania się technikami menedżerskimi, informatycznymi i językami obcymi.
Program kształcenia na kierunku inżynieria architektoniczna
Absolwent kierunku inżynieria architektoniczna uzyskuje podstawowe umiejętności tworzenia projektów architektonicznych, budowlanych i urbanistycznych, wiedzę z zakresu historii i teorii architektury i urbanistyki oraz sztuk pięknych. Ponadto ma przyswojone wiadomości z zakresu podstawowych nauk ścisłych, podstawowych nauk technicznych, takich jak mechanika teoretyczna i wytrzymałość materiałów, przedmiotów konstrukcyjnych, takich jak mechanika konstrukcji, teoria projektowania, mechanika gruntów i fundamentowania, a także umiejętność projektowania podstawowych konstrukcji budowlanych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku inżynieria architektoniczna
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku inżynieria architektoniczna
Po ukończeniu kierunku absolwent może znaleźć zatrudnienie w firmach budowlanych, biurach projektowych, działach architektury, działach urbanistyki, administracji samorządowej w zakresie architektoniczno-budowlanym.