Jakiego kierunku szukasz?
Kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów
Kulturoznawca latynoamerykanista to wysoko kwalifikowany specjalista zdolny poznawać, analizować, zrozumieć, interpretować, wyjaśniać i opisywać procesy zachodzące w społeczeństwach latynoamerykańskich. Stosujący zdobytą wiedzę i umiejętności w ramach wykonywanego zawodu Absolwent ma postawę krytyczną wobec stereotypowych wyobrażeń o Ameryce Łacińskiej i aktywnie popularyzuje kulturę tego regionu w swoim środowisku.
Wiedza, umiejętności i postawa zdobyte przez Absolwenta umożliwiają mu swobodne poruszanie się w problematyce latynoamerykańskiej w ramach wykonywanego zawodu.
Absolwent umiejętnie i kreatywnie dostosowuje się do potrzeb rynku pracy przez podejmowanie zatrudnienia lub, tam gdzie jest to możliwe, prowadzenia własnej działalności w którejkolwiek z dziedzin związanych bezpośrednio lub pośrednio z Ameryką Łacińską, a w tym:
- w służbie zagranicznej i współpracy międzynarodowej;
- administracji;
- promocji kultury;
- gospodarce międzynarodowej, targach i handlu;
- turystyce;
- dziennikarstwie;
- szkolnictwie specjalistycznym;
Zajęcia z modułu podstawowego zapewniają bardzo dobrą orientację w dorobku najważniejszych dyscyplin niezbędnych w opisie i interpretacji zjawisk kulturowych, pogłębionej wiedzy z zakresu kulturoznawstwa.
Moduł kierunkowy zapewnia umiejętność zastosowania tej wiedzy do rzeczywistości latynoamerykańskiej. Moduł specjalizacyjny natomiast pomaga rozwijać zainteresowania i umożliwia koncentrację na wybranym zakresie tematycznym.
W sferze wiedzy Absolwent:
- dysponuje wiedzą umożliwiającą podstawowe „rozumienie Ameryki Łacińskiej” – które jest efektem obserwacji i interpretacji zjawisk i procesów zachodzących w latynoamerykańskich społeczeństwach;
- potrafi wykorzystać teoretyczny oraz terminologiczny dorobek wielu dyscyplin naukowych w refleksji nad Ameryką Łacińską i kulturą latynoamerykańską, jej historią i współczesnością;
- posiada zdolność analizowania i interpretowania relacji Ameryki Łacińskiej z innymi obszarami kulturowymi i politycznymi świata, w szczególności z Europą.
Absolwent posiada umiejętność opisu w zrozumiały i pogłębiony sposób zjawisk i procesów zachodzących w przestrzeni latynoamerykańskiej; posiada umiejętności przygotowania wystąpień ustnych w języku polskim i hiszpańskim, dotyczących wybranych zagadnień związanych z Ameryką Łacińską; wykorzystuje wiedzę o Ameryce Łacińskiej we współczesnym rynku przetwarzania i transmisji kultury i sztuki.
W sferze kompetencji społecznych absolwent posiada:
- umiejętność współdziałania w grupie przy realizowaniu projektów z uwzględnieniem aspektów międzykulturowych;
- zdolność korzystania ze zdobytej wiedzy przy samodzielnym rozwiązywaniu konkretnych problemów w ramach wykonywanego zawodu;
- zdolność do uczestnictwa w przygotowywaniu projektów społecznych związanych z latynoamerykańską kulturą;
- umiejętność propagowania wolnych od stereotypów poglądów o Ameryce Łacińskiej.