Kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów
Kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów to studnia nie tylko dla fanów kapitana Jacka Sparrowa! Kulturoznawca latynoamerykanista to wysoko kwalifikowany specjalista zdolny poznawać, analizować, rozumieć, interpretować, wyjaśniać i opisywać procesy zachodzące w społeczeństwach latynoamerykańskich. Student uczy się nabywać postawę krytyczną wobec stereotypowych wyobrażeń o Ameryce Łacińskiej i aktywnie popularyzuje kulturę tego regionu w swoim środowisku.
Absolwent kierunku:
- dysponuje wiedzą umożliwiającą podstawowe „rozumienie Ameryki Łacińskiej” – które jest efektem obserwacji i interpretacji zjawisk i procesów zachodzących w latynoamerykańskich społeczeństwach
- potrafi wykorzystać teoretyczny oraz terminologiczny dorobek wielu dyscyplin naukowych w refleksji nad Ameryką Łacińską i kulturą latynoamerykańską, jej historią i współczesnością
- posiada zdolność analizowania i interpretowania relacji Ameryki Łacińskiej z innymi obszarami kulturowymi i politycznymi świata, w szczególności z Europą.
W sferze kompetencji społecznych absolwent posiada:
- umiejętność współdziałania w grupie przy realizowaniu projektów z uwzględnieniem aspektów międzykulturowych
- zdolność korzystania ze zdobytej wiedzy przy samodzielnym rozwiązywaniu konkretnych problemów w ramach wykonywanego zawodu
- zdolność do uczestnictwa w przygotowywaniu projektów społecznych związanych z kulturą latynoamerykańską
- umiejętność propagowania wolnych od stereotypów poglądów o Ameryce Łacińskiej.
Wiele zajęć prowadzonych jest w języku angielskim. Wśród stałych wykładowców są naukowcy z Polski, Stanów Zjednoczonych i Meksyku.
Dla kogo studia na kierunku kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów
To studia odpowiednie dla pasjonatów Ameryki Południowej, ludzi otwartych na inne kultury oraz tych, którzy na świat nie patrzą stereotypowo (tak jak napisaliśmy w pierwszym zdaniu opisu – „nie tylko dla fanów kapitana Jacka Sparrowa”).
Kandydat na kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów musi znać język angielski w stopniu umożliwiającym mu rozumienie zajęć.
Program kształcenia na kierunku kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów
Program kierunku obejmuje zajęcia obowiązkowe, wprowadzające do poszczególnych dziedzin składających się na program studiów, oraz zajęcia do wyboru, stanowiące rozwinięcie wiedzy w ramach tych dziedzin. Studenckie granty badawcze pozwalają najlepszym studentom I stopnia na prowadzenie kwerend bibliotecznych i badań empirycznych w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Wybrane przedmioty na kierunku kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów:
- Ameryka prekolumbijska
- antropologia ogólna
- Economies of America (gospodarki Ameryk)
- historia powszechna
- History of America (historia Ameryk)
- Human Geography of America (geografia społeczna Ameryk)
- Key Methods in Cultural Studies (metodologia kulturoznawstwa)
- krainy geograficzne i zasoby przyrodnicze Ameryk
- Ameryka Łacińska i Karaiby w okresie kolonialnym
- ekonomia
- antropologia kultury Ameryk
- historia polityczna i gospodarcza Ameryki Łacińskiej
- język hiszpański
- kultura audiowizualna i media w Ameryce Łacińskiej
- literatura hispanoamerykańska
- migracje, rasa i etniczność w Ameryce Łacińskiej
- Actualidad latinoamericana.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów
Ubiegając się o przyjęcie na kierunek, kandydat musi okazać zaświadczenie o znajomości języka angielskiego przynajmniej na poziomie B2.
Język angielski jest też najlepiej punktowanym przedmiotem maturalnym. Dodatkowe przedmioty, za które można uzyskać punkty to matematyka, język polski oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: filozofii, historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie, historii sztuki, języka hiszpańskiego, języka portugalskiego, fizyki, chemii oraz biologii.
Perspektywy pracy po kierunku kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów
Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w biznesie, handlu, dziennikarstwie, mediach, instytucjach kultury, nauce i szkolnictwie, administracji państwowej, służbie zagranicznej i organizacjach międzynarodowych, turystyce. We wszystkich organizacjach, które wiążą swoją działalność ze współpracą gospodarczą, turystyczną lub polityczną z krajami Ameryki Łacińskiej.
Opinie o kierunku kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów
Studiuję Kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej i Karaibów na CESLi UW. Najfajniejsze w studiowaniu jest to, że ma się dużo czasu na zawieranie nowych ciekawych znajomości oraz to, że wreszcie nie trzeba uczyć się wszystkiego, na przykład chemii. Najbardziej lubię „Futbol w Ameryce Południowej", całe życie grałem w piłkę i od małego szkraba się nią pasjonowałem. Jest to jeden z tych wykładów, na którym często nawet nie zerknę na telefon. Kacper Araszewski
Czy studiowanie ma sens - czytaj więcej.