Language science and technology
Studenci kierunku Language Science and Technology mają możliwość m.in. nauczyć się podstaw programowania (np. Python), zdobyć doświadczenie w analizie statystycznej (R, SPSS), zobaczyć jak można badać procesy językowe drogą eksperymentalną, poznać zasady przetwarzania języka w mózgu, dowiedzieć się, jak język wpływa na otaczającą rzeczywistość, pogłębić swoją znajomość języka angielskiego, poznać mniej znane strony lingwistyki.
Przewidziane są dwa moduły zajęć do wyboru:
- Research Methods
- Language in Social Communication.
Studia realizowane są w języku angielskim, na poziomie drugiego stopnia.
Dla kogo studia na kierunku language science and technology
Studia kierowane są do osób, które wiążą swoją przyszłość z badaniami z zakresu językoznawstwa i chciałyby pogłębić swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną w tym zakresie.
Do rekrutacji będą mogą przystąpić kandydaci posiadający dyplom magistra, licencjata, inżyniera lub równoważny, uzyskany na kierunku studiów dostarczającym podstawowej wiedzy i umiejętności z zakresu językoznawstwa (lingwistyka stosowana, filologia, kognitywistyka, psychologia lub kierunki pokrewne, na których student miał zajęcia z zakresu przetwarzania językowego, psycholingwistyki, wstępu do językoznawstwa, metodologii badań językoznawczych, teorii językoznawczych, i/lub neurobiologicznych podstaw przetwarzania języka.
Program kształcenia na kierunku language science and technology
Program studiów przewiduje szereg przedmiotów związanych z wykorzystaniem nowych technologii w językoznawstwie, prowadzeniem badań eksperymentalnych, programowaniem, testowaniem językowym oraz rozwijaniem umiejętności społeczno-komunikacyjnych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku language science and technology
Wstępna kwalifikacja kandydata odbywa się na podstawie przedłożonych dokumentów oraz krótkiego opisu pomysłu badawczego w języku angielskim.
Kolejnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim, składająca się z prezentacji przez kandydata własnego pomysłu badawczego z użyciem narzędzi multimedialnych oraz pytań na temat przedstawionego pomysłu i posiadanej przez kandydata wiedzy na temat omawianych i pokrewnych procesów językowych.
Perspektywy pracy po kierunku language science and technology
Absolwenci kierunku mogą pracować jako:
- lingwista
- specjalista językowy
- mediator językowy
- copywriter
- computational linguist
- language researcher
- technical writer
- copy editor
Opinie o kierunku language science and technology
Kompetencje informatyczne i analityczne zdobywane w języku angielskim wymiernie przyczyniają się do rozwoju kariery zawodowej. Biegła znajomość języka obcego zwiększa kreatywność i decyzyjność.
Eksperci obliczyli, że ukończenie studiów w języku obcym może przyczynić się do nawet 25% wzrostu wynagrodzenia.