Logistyka w sektorze rolno-spożywczym
Studia na kierunku Logistyka w sektorze rolno-spożywczym umożliwiają zdobycie wiedzy o funkcjonowaniu nowoczesnych systemów logistycznych w ściśle określonej branży. Studenci poznają podstawy produkcji, magazynowania oraz oceny jakości surowców i produktów. Zdobywają również kompetencje dotyczące zarządzania i marketingu w produkcji żywności oraz logistyki surowców. Otrzymują także praktyczne przygotowanie w zakresie doboru i zastosowania właściwych metod i technologii pakowania, przechowywania oraz transportu, wykorzystywanych podczas realizacji procesów logistycznych w celu zapewnienia wysokiej jakości artykułów rolno-spożywczych.
Są to studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym.
Dla kogo studia na kierunku logistyka w sektorze rolno-spożywczym
Studia na tym kierunku to propozycja dla osób interesujących się zarządzaniem i finansami, które wiążą swoją przyszłość zawodową z branżą rolno – spożywczą i pragną poznać zasady produkcji rolnej i przetwórstwa w kontekście realizacji procesów logistycznych.
Studia II stopnia adresowane są głównie do kandydatów legitymujących się dyplomem ukończenia studiów I stopnia (co najmniej siedmiosemestralnych) lub jednolitych studiów magisterskich z dziedziny nauk rolniczych oraz kierunków pokrewnych.
Program kształcenia na kierunku logistyka w sektorze rolno-spożywczym
W programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak:
- ekologia
- prawo gospodarcze
- zarządzanie środowiskiem
- matematyka
- mikro- i makroekonomia
- finanse i rachunkowość
- statystyka
- transport
- etyka biznesu
- infrastruktura transportu
- infrastruktura i technologie magazynowe żywności
- metody biochemiczne w ocenie żywności
- substancje bioaktywne w procesach produkcji i przechowywania żywności
- systemy zarządzania w produkcji żywności
- ekologistyka
- komputerowe wspomaganie logistyki
- marketing
- systemy gospodarowania w rolnictwie
- rolnicza przestrzeń produkcyjna w logistyce
- produkcja i przechowalnictwo żywności
- geoinformacja w sektorze rolno -spożywczy
- logistyka transportu zwierząt gospodarskich
- logistyka odpadów.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku logistyka w sektorze rolno-spożywczym
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia I stopnia to:
- jeden przedmiot do wyboru: matematyka lub język polski lub język obcy,
- jeden przedmiot do wyboru: geografia lub biologia lub fizyka,
- kryterium dodatkowe: przedmiot wskazany przez kandydata.
Kandydaci, którzy ukończyli studia I stopnia lub studia jednolite magisterskie na kierunku z dziedziny nauk rolniczych będą rekrutowani na studia II stopnia w oparciu o ocenę uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów. Kryterium dodatkowe stanowić może średnia ze studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Absolwenci inżynierskich kierunków studiów, innych niż w dziedzinie nauk rolniczych będą rekrutowani na podstawie wyniku rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej kompetencje kandydata do podjęcia studiów.
Perspektywy pracy po kierunku logistyka w sektorze rolno-spożywczym
Absolwent tego kierunku znajdzie zatrudnienie w przedsiębiorstwach związanych z logistyką i obrotem surowcami i produktami rolno-spożywczymi i żywnością. Jest również przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Opinie o kierunku logistyka w sektorze rolno-spożywczym
Ważnym elementem kształcenia na tym kierunku są praktyki zawodowe, które studenci odbywają na II i III roku studiów. Mają one na celu poszerzenie wiedzy zdobytej na studiach, rozwijanie umiejętności praktycznych oraz zdobycie doświadczenia zawodowego w zakresie logistyki w sektorze rolno-spożywczym. Dają również możliwość kontaktu z przyszłymi pracodawcami.