Materiały i technologie przyszłości
Kształcenie na kierunku Materiały i technologie przyszłości obejmuje zagadnienia związane z wytwarzaniem oraz badaniem właściwości materiałów pod kątem ich zastosowań w takich gałęziach przemysłu jak motoryzacja, lotnictwo, przemysł kosmiczny, energetyka czy rozwiązania na potrzeby medycyny i ochrony zdrowia.
Studenci poznają zasady projektowania procesów dostosowywania właściwości materiałów i rozwiązań technologicznych do określonych wymagań środowiskowych, eksploatacyjnych czy wytrzymałościowych.
Dla kogo studia na kierunku materiały i technologie przyszłości
Kierunek przewidziany jest przede wszystkim dla kandydatów zainteresowanych technologią plazmową, technikami cyfryzacji, drukiem 3D i szybkim prototypowaniem zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0 i 5.0.
Program kształcenia na kierunku materiały i technologie przyszłości
Program studiów obejmuje zagadnienia związane z najnowocześniejszymi technologiami wytwarzania materiałów, włączając technologie przyrostowe i druk 3D, syntezę nano- i biomateriałów czy technologie plazmowe oraz porusza aspekty związane z tematyką magazynowania energii i transportu przyszłości. Zawiera treści pozwalające pobudzić i rozwinąć kreatywność studenta do odkrywania nowatorskich podejść i zgłaszania własnych rozwiązań.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku materiały i technologie przyszłości
Podczas rekrutacji punktowane są:
- matematyka
- język obcy
- do wyboru fizyka lub chemia, lub wynik na dyplomie technika w określonych zawodach.
Perspektywy pracy po kierunku materiały i technologie przyszłości
Obszary, w których absolwenci kierunku mogą podjąć pracę, to:
- lotnictwo i technologie kosmiczne
- motoryzacja
- energetyka
- bioinżynieria
- działy doradztwa technicznego, R&D, produkcji, sprzedaży.