Mechaniczna inżynieria tworzyw
Kierunek Mechaniczna inżynieria tworzyw jest realizowany na stacjonarnych 7-semestralnych studiach inżynierskich.
Podczas studiów słuchacze poznają zagadnienia dotyczące własności intelektualnej, BHP, ergonomii, psychologii, filozofii, elementy prawa, socjologii. Inne przedmioty to: matematyka i fizyka inżynierska, grafika numeryczna, technologia informacyjna, systemy jakości, podstawy konstrukcji maszyn, itd.
Dla kogo studia na kierunku mechaniczna inżynieria tworzyw
Inżynierskie studia to propozycja dla osób o umysłach ścisłych i predyspozycjach technicznych.
Program kształcenia na kierunku mechaniczna inżynieria tworzyw
W programie studiów pojawią się przedmioty kierunkowe związane z mechaniczną inżynierią tworzyw. Dotyczą one w szczególności: podstaw przetwórstwa tworzyw polimerowych, technologii wytwarzania, maszyn i narzędzi do przetwórstwa tworzyw, projektowania wytworów z tworzyw, technologii obróbki metali, systemu CAD/CAM.
Przedmioty specjalnościowe na Mechanicznej inżynierii tworzyw obejmują m.in. tworzywa konstrukcyjne, specjalne i kompozytowe, materiały polimerowe stosowane w mechatronice, komputerowe wspomaganie konstruowania i wytwarzania CAE w przetwórstwie tworzyw, projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji narzędzi, recyklingu materiałów oraz zarządzaniu środowiskiem i ekologią.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku mechaniczna inżynieria tworzyw
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku mechaniczna inżynieria tworzyw
Praca dla inżynierów specjalistów z tego obszaru technik wytwarzania czeka w całym kraju, a także za granicą w innowacyjnych firmach związanych z branżą przetwórstwa tworzyw polimerowych – od konstruowania narzędzi, poprzez uczestniczenie w procesie wytwarzania wytworów, skończywszy na sterowaniu jakością i zarządzaniu.
Opinie o kierunku mechaniczna inżynieria tworzyw
Bydgoszcz i jej okolice to jedno z największych w Polsce skupisk firm związanych z produkcją form wtryskowych i przetwórstwem tworzyw polimerowych. To tutaj produkuje się wytwory polimerowe dla największych potentatów branży motoryzacyjnej, wytwarza się elementy dla elektroniki i mechatroniki, produkuje się obudowy telewizorów LCD, elementy dla medycyny, wytłacza się folię wielowarstwową i wtryskuje się opakowania cienkościenne, a także formy wtryskowe oraz opakowania dla przemysłu kosmetycznego.