Ochrona środowiska w Kielcach
Ochrona środowiska - studia
Celem kształcenia na kierunku jest przygotowanie studentów do planowania i realizacji zadań w zakresie oceny stanu środowiska i jego ochrony.
Słuchacze kierunku uzyskują kompetencje niezbędne do postrzegania roli środowiska naturalnego w prawidłowym rozwoju człowieka i przyrody, rozpoznawania zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, gleby, wody, identyfikowania uwarunkowań powstawania tych zagrożeń oraz podejmowania działań w zakresie ich przeciwdziałania.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł licencjata/inżyniera i magistra.
Ochrona środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in.: biologia komórki, botanika, zoologia, mechanizmy ewolucji, mikrobiologia, ekologia, biogeografia, ochrona przyrody, podstawy gleboznawsta i ochrona gleb, hydrobiologia i gospodarowanie wodą, meteorologia i klimatologia, prawne aspekty ochrony środowiska, technologie stosowane w ochronie środowiska, techniki odnowy środowiska, monitoring środowiska, zagrożenia cywilizacyjne i zrównoważony rozwój, alternatywne źródła energii.
Ochrona środowiska – specjalności
Studenci mogą wybrać:
- monitoring środowiska
- prośrodowiskowe systemy energetyczne
Ochrona środowiska – rekrutacja na studia
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego, języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, chemia, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na kierunki związane z ochroną środowiska możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia przyrodnicze i inżynierskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ochronie środowiska
Absolwenci posiadają kompetencje do podjęcia pracy przykładowo w:
- administracji państwowej i samorządowej (m.in. GIOŚ, WIOŚ, GDOŚ, RDOŚ, jednostkach organizacyjnych gmin, starostw i urzędów marszałkowskich odpowiedzialnych za ochronę środowiska
- parkach krajobrazowych
- laboratoriach badań środowiska
- biurach planowania przestrzennego
- instytucjach badawczych
- przedsiębiorstwach związanych z OZE
- przemyśle
- zakładach komunalnych
- przedsiębiorstwach branży wodno-kanalizacyjnej
- rolnictwie
- leśnictwie
Zarobki po Ochronie środowiska
O rynku pracy w ochronie środowiska oraz zarobkach opowiada przedstawiciel firmy doradczej:
Czy warto studiować Ochronę środowiska?
Warto zwrócić uwagę na bazę naukowo dydaktyczną UJK. Studenci mogą prowadzić badania naukowe w uczelnianych laboratoriach oraz laboratoriach terenowych na Świętym Krzyżu i Górze Malik. Pracownie wyposażone są w nowoczesną aparaturę analityczną.
Uczelnia dysponuje ambulansem pomiarowym umożliwiającym badanie warunków meteorologicznych, stężenie określonych substancji w powietrzu czy zliczanie przejeżdżających pojazdów.
Realizowane są liczne zajęcia terenowe, przybliżające aspekty przyszłej pracy zawodowej.
Studenci mogą rozwijać swoje pasje angażując się w działalność koła naukowego.
Dzięki współpracy z Polskim Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie mogą przystąpić do egzaminu państwowego, którego pozytywny wynik pozwala uzyskać uznawany w krajach UE Certyfikat Asystenta Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.
***
Dostępnych jest wiele innych kierunków, ściśle związanych z tematyką ochrony środowiska. Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych