Studia regionalne
Studia Regionalne to kierunek kształcenia, który jest odpowiedzią na powszechną w Europie potrzebę tworzenia strategii i diagnozy rozwoju gospodarczego opartego na świadomości regionu, tj. kompleksowej - przyrodniczej, gospodarczej i kulturowej wiedzy o regionie oraz określenia wyrazistego wizerunku regionów, co jest niezbędne przy marketingu terytorialnym. Polityka i gospodarka regionalna jest obecnie jednym z priorytetów UE. Absolwent tego kierunku będzie posiadać kompetencje w zakresie rozwiązywania problemów o charakterze przyrodniczym, społecznym, ekonomicznym, politycznym w skali regionów świata i Polski.
Zna zasady zrównoważonego rozwoju dla kształtowania krajobrazu miejskiego, przemysłowego, funkcjonowania samorządu terytorialnego, realizacji międzynarodowych programów rozwojowych i zasadach funkcjonowania regionalnych strukturach gospodarczych oraz formach współpracy międzyregionalnej. Zna metody gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych i informacji o regionie.
- Diagnozy potencjału przyrodniczego i kulturowego regionu
- Opracowywania scenariuszy, strategii i prognoz rozwoju regionu oraz ekspertyz regionalnych
- Samodzielnego i kreatywnego rozwiązywania problemów i sytuacji konfliktowych w regionie (przestrzennych, gospodarczych, ekologicznych itp.),
- Planowania i wdrażania zasad ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz kształtowania regionalnej tożsamości dla wzmocnienia społeczno-ekonomicznego potencjału regionu i poprawy jakości życia mieszkańców
- Gromadzenia i przetwarzania wieloaspektowej informacji o regionie (tworzenie i dysponowanie bazami danych – SIP), posługiwania się narzędziami GIS
- Stosowania narzędzi prawnych, technicznych, informacyjnych do zarządzania regionem
- Sprawności merytorycznej w zakresie dycyzyjności i organizacji pracy na szczeblu samorządowym
Dla kogo studia na kierunku studia regionalne
To dobry wybór dla kandydatów zainteresowanych sprawami lokalnymi, mniejszych społeczności, problemami regionu. Osób aktywnych, kreatywnych, przyszłych samorządowców, ambasadorów polskich wsi, miasteczek, miast i regionów.
Program kształcenia na kierunku studia regionalne
Program studiów obejmuje m.in. takie zagadnienia jak odwzorowanie gospodarczej i kulturowej mapy Polski na tle Europy i świata; odnajdywanie zależności między środowiskiem naturalnym, urbanistyką, transportem, mieszkalnictwem, technologiami, innowacyjnością a społeczno-gospodarczymi procesami rozwoju; analiza procesów metropolizacji, suburbanizacji, gentryfikacji; elementy urban studies; identyfikacja konfliktów przestrzennych z perspektywy teorii krytycznej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku studia regionalne
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku studia regionalne
Potencjalny rynek pracy dla absolwenta Studiów regionalnych:
- Jednostki administracji samorządowej wszystkich szczebli oraz administracji państwowej
- Instytucje europejskie i międzynarodowe
- Biura planowania regionalnego i przestrzennego
- Agencje urbanistyczne
- Służby ochrony przyrody i dziedzictwa kulturowego (zabytków)
- Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID)
- Instytucje informacyjne i promocyjne regionu
- Organizacje pozarządowe
- Instytucje analiz i prognoz gospodarczych
- Firmy prywatne przygotowujące ekspertyzy regionalne i środowiskowe
- Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (np. WODGiK)
- Muzealnictwo
- Biura turystyczne.
Opinie o kierunku studia regionalne
Studia regionalne przeżywają renesans. Stanowią mariaż podejścia ogólnoświatowego z lokalnym w odniesieniu do ekonomii, socjologii, geografii i gospodarki przestrzennej, jak również nauk o polityce i administracji.