Tkanina i stylizacja wnętrz
Łódź to od wieków stolica polskiego przemysłu odzieżowego i tkackiego. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w tym mieście powstał kierunek Tkanina i stylizacja wnętrz, kształcący projektantów biegle poruszających się w szeroko rozumianej tematyce kreowania tekstyliów.
Studenci już podczas toku studiów mają szansę realizować swoje projekty w konkretnych fabrykach, poznając zróżnicowane parametry i możliwości produkcyjne.
Oferowane w ramach kierunku pracownie specjalistyczne to:
- Pracownia Obiektu do Wnętrz
- Dywanu i Gobelinu
- Pracownia Tkaniny Dekoracyjnej
- Pracownia Tkaniny Eksperymentalnej
- Pracownia Papieru
- Pracownia Projektowania Druku I
- Pracownia Projektowania Druku II
- Pracownia Mediów Dekoracji Tkanin
- Pracownia Tkaniny Unikatowej
- Pracownia Stylizacji Wnętrz.
Dla kogo studia na kierunku tkanina i stylizacja wnętrz
Odpowiedni kandydat na ten kierunek powinien charakteryzować się wrażliwością artystyczną, otwartością na różne pomysły, uzdolnieniami manualnymi oraz cierpliwością.
Program kształcenia na kierunku tkanina i stylizacja wnętrz
Studia łączą pracownie ogólnoplastyczne (kompozycji, rysunku, malarstwa, rzeźby) ze specjalistyczną wiedzą zawodową, którą studenci zdobywają w dziewięciu pracowniach projektowych.
Program kierunku zapewnia realizację projektów w warsztatach tkackich wyposażonych w krosna nicielnicowe, żakardowe i gobelinowe, a także możliwość uczestnictwa w warsztatach druku klasycznego na tkaninie.
Podczas studiów wykorzystuje się programy komputerowe służące do projektowania, konstruowania i zdobienia tkanin, np. TEXCELLE Nedgraphics czy TAJIMA DGML by Pulse.
Dodatkowo, oprócz przedmiotów projektowo-specjalizacyjnych, program studiów oferuje przygotowanie teoretyczne (np. historia sztuki, estetyka, historia tkaniny, design XX w.).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku tkanina i stylizacja wnętrz
Na kierunek tkanina i stylizacja wnętrz obowiązuje egzamin wstępny.
Kandydat musi przedstawić:
- 5 prac rysunkowych (w tym studium modela na formacie 100 cm x 70 cm)
- 5 prac malarskich w technice dowolnej.
Dodatkowo można zaprezentować maksymalnie 5 prac plastycznych wykonanych w innych technikach (z różnych dyscyplin: sztuki piękne lub/i sztuki projektowe), ukazujące ogólną wrażliwość plastyczną, zdolności i predyspozycje do studiowania na tym kierunku studiów.
Perspektywy pracy po kierunku tkanina i stylizacja wnętrz
Absolwent kierunku Tkanina i stylizacja wnętrz przygotowany jest zarówno do indywidualnej działalności twórczej, jak i profesjonalnej pracy zespołowej w branży tekstyliów i stylizacji wnętrz.
Niejednokrotnie absolwenci kierunku pracują też dla branży filmowej i teatralnej.