Winogrodnictwo i enologia
Studia na kierunku Winogrodnictwo i Enologia trwają 1,5 roku (3 semestry) i kończą się obroną pracy dyplomowej oraz egzaminem dyplomowym magisterskim.
Absolwent uzyskuje tytuł magistra inżyniera. Profil kształcenia opiera się dyscyplinach: rolnictwo, ogrodnictwo, technologia żywności i żywienia.
Winogrodnictwo to dział ogrodnictwa zajmujący się uprawą winorośli i produkcją winogron. Zadaniem winogrodnika jest właściwy dobór odmiany winorośli do siedliska, założenie i pielęgnacja winnicy - ochrona przed chorobami i szkodnikami, nawożenie i nawadnianie krzewów, ich cięcie i formowanie, monitorowanie rozwoju owoców i wyznaczenie optymalnego terminu zbioru.
Z kolei enologia zajmuje się przetwórstwem winogron, sztuką wytwarzania win gronowych, opisem ich właściwości, kontrolą jakości i marketingiem.
Student oprócz wiedzy teoretycznej zdobywa także umiejętności w czasie praktyk realizowanych w naszej uniwersyteckiej winnicy i winiarni. Poznaje wszelkie etapy produkcji od „pola do stołu”. Uzupełnieniem są wyjazdy studyjne do winnic produkcyjnych w Polsce i za granicą, gdzie studenci zapoznają się z problemami winiarstwa w różnych rejonach produkcyjnych.
Dzięki tak wszechstronnemu przygotowaniu, absolwenci są przygotowani do rozpoczęcia i prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej, do podjęcia pracy jako osoby zarządzające, względnie doradcy w winnicach i winiarniach. Mogą także pracować w laboratoriach analitycznych zajmujących się oceną win/żywności oraz firmach dystrybucyjnych, zajmujących się sprzedażą i marketingiem wina. Ze względu na swoje kompetencje będą poszukiwani jako doradcy - sommelierzy w hotelarstwie i gastronomii.
Absolwent zdobędzie wiedzę i umiejętności pozwalające na zaprojektowanie, założenie i prowadzenie nowoczesnej winnicy oraz winiarni.
Będzie potrafił wybrać i wykorzystać nowoczesne metody analityczne do oceny jakości winogron, moszczy oraz gotowych win. Pozna przepisy prawne i podatkowe regulujące produkcję winiarską w Polsce. Zyska wiedzę o substancjach biologicznie czynnych zawartych w winogronach, pozna ich korzystne oddziaływanie w diecie na organizm człowieka i zwierząt. Jednocześnie będze świadomy możliwego oddziaływania toksycznego, czy też interakcji z lekami.
Absolwent kierunku Winogrodnictwo i Enologia zna mikrobiologię przemysłową, jest w stanie samodzielnie przeprowadzić proces winifikacji, stabilizację win, unikając błędów prowadzących do chorób i wad wina. Potrafi zarządzać jakością uzyskanych win.
Dzięki rozszerzonej wiedzy na temat neuroenologii, analizy sensorycznej oraz food-pairingu będzie mógł doradzać jako sommelier przy wyborze win w sektorze HoReCa, enoturystyce i firmach zajmujących się sprzedażą i dystrybucją win.
Posiadając rozległe kompetencje miękkie (z zakresu komunikacji w branży winiarskiej) oraz wysokospecjalistyczne (technologia uprawy winorośli i enologia) może z powodzeniem wykorzystać je we własnej działalności gospodarczej, jak również w działalności doradczej przy zakładaniu oraz prowadzeniu winnic i winiarni.
Dla kogo studia na kierunku winogrodnictwo i enologia
To propozycja dla tych kandydatów, którzy widzą swoją przyszłość zawodową w branży spożywczej, produkcyjnej, żywnościowej, z naciskiem na sektor winiarski.
Program kształcenia na kierunku winogrodnictwo i enologia
Przedmioty objęte planem studiów magisterskich podzielone są na następujące grupy:
przedmioty kształcenia ogólnego: komunikacja w branży winiarskiej, podstawy biznesu, doradztwo i rzeczoznawstwo, język obcy, statystyka i doświadczalnictwo, sztuka pisania i prezentowania przyrodniczych prac naukowych;
przedmioty kierunkowe: winogrodnictwo, choroby i szkodniki winorośli, mikrobiologia winiarska, winifikacja, analityka laboratoryjna w enologii, chemia wina, substancje aktywne w produktach naturalnych, zdrowotne aspekty wina, interakcje leków z etanolem, neuroenologia, praktikum I (technologia uprawy winorośli - winnica), praktikum II (enologiczne - winiarnia), wyjazd studyjny, seminarium dyplomowe;
przedmioty do wyboru: seminarium (winogrodnicze/enologiczne), praktyka dyplomowa, praca magisterska, wirusologia, fizjologia stresu, diagnostyka potrzeb żywieniowych roślin, herbologia, polimery w ogrodnictwie, ekologiczne metody ochrony roślin, przechowalnictwo owoców, rośliny użytkowe w agroturystyce, pestycydy i techniki ochrony roślin, żywność funkcjonalna i suplementy diety, analiza sensoryczna wina, regionalizm dziedzictwa kulturowego Polski i Europy, kultura studencka
seminaria dyplomowe: seminarium winogrodnicze, seminarium enologiczne, i praca magisterska;
praktyka dyplomowa.
Studia II stopnia obejmują łącznie 918 godzin dydaktycznych.
Przedmioty kształcenia ogólnego obejmują 168 godzin. Obowiązkowe przedmioty realizowane są w wymiarze 750 godzin. Przedmioty do wyboru realizowane są w czasie 300 godzin. Seminarium dyplomowe i przygotowanie pracy magisterskiej obejmuje 60 godzin. Praktyka dyplomowa obejmuje 160 godzin.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku winogrodnictwo i enologia
Uczelnie o profilu rolniczym, biologicznym, przyrodniczym najwyżej cenią wyniki egzaminu maturalnego z rozszerzonej biologii oraz chemii.
Szczegółowe wymagania dotyczące naboru sprawdzajcie zawsze na stronach www Uczelni w zakładkach; Rekrutacja, Kandydat.
Perspektywy pracy po kierunku winogrodnictwo i enologia
Potencjalne miejsca pracy to:
- laboratoria analityczne
- firmy dystrybuujące wino
- działy marketingu i sprzedaży związane z branżą wina
- zakłady produkujące wino, winnice, winiarnie
- sommelierzy w hotelarstwie i gastronomii
- własna działalność gospodarcza oparta na produkcji, dystrybucji, sprzedaży win