Prawo w Białymstoku
Prawo - studia
Studia na prawie niezmienne kojarzą się z prestiżem. Ciężkie studia nie odstraszają kandydatów, którzy już teraz widzą się w roli autorów kwiecistych mów obrończych czy sędziów wygłaszających uzasadnienie wyroków. Takie wyobrażenie prawnika kreują głównie wciągające filmy. Jaka jest faktycznie droga do uzyskania togi z żabotem w określonym kolorze, wskazującym czy mamy do czynienia z sędzią, adwokatem, prokuratorem czy radcą? Przeczytajcie.
Prawo - rekrutacja
Rekrutacja na UwB odbywa się w oparciu o wyniku uzyskany na maturze z jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, historia, język polski, wiedza o społeczeństwie, zdawanego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Prawo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia prawnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Prawo - przedmioty na studiach
Studenci w trakcie studiów mierzą się m.in. z takimi przedmiotami, jak: prawoznawstwo, prawo rzymskie, prawo konstytucyjne, kultura języka prawnego i prawniczego, logika prawnicza, prawo karne, prawo cywilne, mediacje i arbitraż, prawo podatkowe, prawo Unii Europejskiej, dyplomacja, łacińska terminologia prawnicza, technologia informacyjna dla prawników, metodologia rozwiązywania kazusów.
To oczywiście niewielki wycinek z programu nauczania. Ponadto studenci odbywają miesięczną praktykę (dwa tygodnie po trzecim roku oraz na piątym roku) w takich instytucjach, jak: urzędy administracji publicznej, sądy, prokuratury, kancelarie prawne, Studencka Poradnia Prawna i Centrum Praktyk Sądowych, biura poselskie, senatorskie, posłów Parlamentu Europejskiego i innych instytucjach wskazanych przez Dziekana.
Prawo - specjalizacje
Po trzecim roku studenci decydują się na określoną specjalizację. Do wyboru wydział oferuje:
- specjalizacja karnistyczna
- specjalizacja cywilistyczna/prywatno-prawna
- specjalizacja publiczno-prawna
- specjalizacja gospodarczo-finansowa.
Ukończenia studiów pozwala na uzyskanie dyplomu magistra. Na tym etapie absolwenci mogą ubiegać się o miejsce na wybranej aplikacji: adwokackiej, radcowskiej, sędziowskiej, prokuratorskiej, notarialnej, komorniczej. Uczelnia prowadzi również kursy, przygotowujące do egzaminu na konkretną aplikację.
Praca po Prawie
Absolwenci z dyplomem magistra z zakresu prawa przygotowani są do udzielania pomocy prawnej i świadczenia obsług prawnych w tych zawodach, które nie wymagają posiadania ukończonej aplikacji prawniczej, potrafią prowadzić negocjacje, mediacje, realizować zadania związane z obsługą prawną w przedsiębiorstwach czy instytucjach prywatnych lub publicznych.
Ukończenie określonej aplikacji jest przepustką do pracy w kancelarii (notarialnej, adwokackiej, radcowskiej, komorniczej), sądzie, prokuraturze.
Ile zarabia prawnik?
Czy warto studiować Prawo?
Studia prawnicze ukończyłam w 2011 roku, wybierając specjalizację z prawa unijnego. Pięć lat spędzonych na Wydziale Prawa UwB wspominam z uśmiechem. Studia dały mi gruntowną wiedzę i przygotowały mnie do życia zawodowego. Szczególnie warte podkreślenia są praktyczna forma nauczania oraz podejście do studenta jak do człowieka. Porównując WP UwB z innymi uczelniami, gdzie brać studencka jest znacznie liczniejsza, białostoccy studenci nie byli jedną, bezimienną masą, lecz po prostu młodymi ludźmi, adeptami prawa. Taka atmosfera sprzyjała również nawiązaniu prawdziwych przyjaźni, a między studentami nie było niezdrowej rywalizacji.
Warto podjąć ten wysiłek i studiować na Wydziale Prawa w Białymstoku - wykształcenie tam uzyskane z pewnością zaowocuje w przyszłości. Dzięki przygotowaniu merytorycznemu odnalazłam się w pracy zarówno w sektorze prywatnym jak i publicznym. Wiedzę zdobytą w czasie studiów z łatwością mogłam wykorzystać na każdym z etapów rekrutacji do Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie (od 2017 r. noszącej imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego) oraz w czasie stażu w Komisji Europejskiej w DG Sante. Obecnie zajmuję się sprawami z zakresu cen transferowych w Ministerstwie Finansów.
Marta Blecharczyk, starszy specjalista w Ministerstwie Finansów
Prawo - opinie
Absolwent prawa, obecnie adwokat, opowiada, jakie metody nauki wypracował sobie, aby z sukcesem przebrnąć przez stosy książek, skryptów, ustaw i notatek w trakcie swoich studiów prawniczych. Może jego doświadczenia okażą się dla Was pomocne.
Przeczytajcie:
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach prawniczych.
Przeczytaj opisy kierunków prawniczych,
Inne studia o podobnym profilu kształcenia: