Agroturystyka
Agroturystyka to dziedzina, która znajduje coraz więcej zwolenników. Wiele osób wybiera odpoczynek na wsi, który kojąco wpływa na organizm. Polska wieś ze swoim bogatym folklorem i tradycją ma wiele do zaoferowania współczesnym turystom. Studia na kierunku agroturystyka przeznaczone są dla osób, które chcą w przyszłości czerpać dochody z gospodarstwa rolnego w sposób alternatywny dla rolnictwa. Pożądane cechy kandydatów to pracowitość, przedsiębiorczość, łatwość nawiązywania kontaktów.
Agroturystyk to studia licencjackie trwające 3 lata (6 semestrów). Naukę po tym kierunku można kontynuować na studiach magisterskich, na kierunkach pokrewnych np. turystyce i rekreacji, turystyce przyrodniczej, itd. Agroturystykę można studiować również jako specjalność na innych kierunkach np. rolnictwie, czy turystyce i rekreacji.
Dla kogo studia na kierunku agroturystyka
Na Agroturystyce sprawdza się osoby dynamiczne, kontaktowe, lubiące kontakt z naturą i innymi osobami, doskonali organizatorzy.
Program kształcenia na kierunku agroturystyka
Przykładowe przedmioty realizowane w toku studiów to m.in.:
- geografia turystyczna
- geography of tourism
- historia architektury i sztuki
- ekologia i ochrona środowiska
- propedeutyka turystyki
- podstawy fizjologii człowieka
- technologia informacyjna.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku agroturystyka
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronach internetowych uczelni realizującej studia.
Perspektywy pracy po kierunku agroturystyka
Po ukończeniu studiów absolwenci mają wiedzę ogólną z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych. Potrafią zorganizować wypoczynek dla gości z Polski i z zagranicy. Są przygotowani do codziennego wykorzystywania wiedzy z marketingu i organizacji turystyki.
Praca dla absolwentów agroturystyki czeka głównie we własnych gospodarstwach, ale również w biurach podróży, hotelach, ośrodkach turystycznych.