Analityka chemiczna i spożywcza
Analitycy uzyskują informacje o składzie chemicznym materiałów i ich zmienności w czasie zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem krajowym oraz unijnym. W dużym skrócie można powiedzieć, że to dzięki nim wiemy... co jemy.
Absolwenci kierunku Analityka chemiczna i spożywcza posiadają niezbędną wiedzę do rozwiązania podstawowych zagadnień analitycznych. Znają techniki stosowane w analizie chemicznej oraz potrafią je zastosować w praktyce laboratoryjnej. Posiadają również wiedzę z zakresu zasad organizacji i pracy w laboratorium akredytowanym.
Kierunek daje możliwość pogłębionego poznania jednej ze specjalizacji:
- analityka środowiska
- analityka żywności.
Dla kogo studia na kierunku analityka chemiczna i spożywcza
To kierunek dla osób, które odnajdą pasję w długotrwałej i wytrwałej pracy laboratoryjnej.
Program kształcenia na kierunku analityka chemiczna i spożywcza
Program kształcenia na kierunku obejmuje podstawowe przedmioty nauk humanistycznych i ścisłych (w tym chemię, matematykę oraz ekologiczne i etyczne problemy w produkcji chemicznej i spożywczej). W dalszym procesie kształcenia studenci zapoznają się z tematyką związaną m.in. z nowoczesnymi technikami analitycznymi, analizą instrumentalną, zasadami pobierania i przygotowywania próbek do analizy, organizacją laboratorium i kontrolą jakości wyników analitycznych, monitoringiem, ochroną i analizą środowiska w różnych elementach ekosystemu tj. w wodzie, glebie i powietrzu, analizą odpadów przemysłowych, problemami analizy żywności, metodami enzymatycznymi w analityce spożywczej i chemicznej oraz z toksykologią żywności.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku analityka chemiczna i spożywcza
Podczas rekrutacji na analitykę chemiczną i spożywczą liczą się wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów obowiązkowych (języka polskiego, języka obcego, matematyki) oraz z przedmiotu dodatkowego do wyboru spośród: matematyki, chemii, fizyki, biologii, geografii lub informatyki.
Perspektywy pracy po kierunku analityka chemiczna i spożywcza
Absolwenci analityki chemicznej i spożywczej mogą pracować w laboratorium przemysłowym. Są przygotowani do pracy w jednostkach zajmujących się pomiarami i kontrolą zanieczyszczenia środowiska oraz w instytucjach związanych z oceną jakości żywności i służbach sanitarnych. Potencjalna praca czeka na nich także w laboratoriach kontrolno-pomiarowych zakładów przemysłowych, stacji uzdatniania wód i oczyszczalni ścieków i laboratoriach kryminalistycznych.