Archaeology
Archaeology, czyli archeologia z angielskim jako językiem wykładowym to jedyne takie studia w Polsce. W ich programie zostały uwzględnione nowe kierunki badań w archeologii oraz jej społeczne funkcjonowanie.
Studenci będą mieli do czynienia z szerokim zakresem przedmiotów, począwszy od informacji ogólnych na temat starożytnych kultur świata śródziemnomorskiego i Ameryki Południowej oraz metodyki badań wykopaliskowych, po praktyczne zajęcia z dokumentacji zabytków na wykopaliskach oraz technik pozyskiwania i przetwarzania danych. Nie zabraknie także zajęć z muzealnictwa, które przygotowują do organizacji własnych wystaw i pracy w jednostkach kultury.
Istotną rolę w programie nauczania stanowią studenckie praktyki terenowe. To badania powierzchniowe, które zazwyczaj odbywają się wiosną lub jesienią, ale też co najmniej 3 sezony archeologicznych badań wykopaliskowych, które odbywają się przede wszystkim w miesiącach letnich. Badania wykopaliskowe są prowadzone zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Egipcie, w Gruzji, w Armenii, w Uzbekistanie, w Bułgarii, we Włoszech (na Sycylii) oraz w Ameryce Południowej i w wielu innych miejscach.
Dla kogo studia na kierunku archaeology
To kierunek dla pasjonatów archeologii i odkrywania śladów przeszłości, którzy po studiach chcieliby pracować za granicą. Lub dla studentów z innych krajów, którzy chcieliby studiować archeologię właśnie w Polsce.
Program kształcenia na kierunku archaeology
Wybrane przedmioty na anglojęzycznych studiach z archeologii to:
- Introduction to archaeology
- Archaeology of Egypt
- Archaeology of Egypt
- Archaeology of the Ancient Near East
- Outline of prehistoric archaeology
- Archaeological excavation methods and surveying
- Techniques of data acquisition and processing
- Excavations
- Environmental Archaeology
- Bioarchaeology
- Selected general humanities lecture
- Archaeology of Rome and Roman Provinces
- Archaeology of Greece
- Photography and drawing of artefacts
- Museology, conservation and popularisation of archaeology
- Outline of archaeology of the Americas
- Ancient technology: stone, pottery and glass
- Ancient technology: organic materials
- Archaeological documentation methods
- Ancient language - Latin
- Ancient Language - Greek
- Field practice.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku archaeology
Punktowane są zarówno przedmioty obowiązkowe, jak i dodatkowe. Największą wagę ma wynik matury z rozszerzonego poziomu geografii, historii, historii sztuki, języka łacińskiego, języka greckiego lub filozofii. Wymagany jest także wynik egzaminu z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym lub inny certyfikat potwierdzający znajomość języka.
Perspektywy pracy po kierunku archaeology
Absolwenci studiów I stopnia na kierunku archeologia mogą podjąć pracę w charakterze „techników” wykopaliskowych i laborantów muzealnych, w muzeach, służbach konserwatorskich i w wyspecjalizowanych firmach zajmujących się prowadzeniem ratowniczych prac wykopaliskowych.