Bioanalityka chemiczna
Studia na tym kierunku przekazują wiedzę w zakresie surowców, produktów i procesów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym, kosmetycznym oraz spożywczym. Studenci zapoznają się też z metodami postępowania z odpadami oraz sposobami promowania ekologii w różnych aspektach bioanalityki chemicznej.
Kierunek daje możliwość podjęcia jednej z dwóch specjalizacji:
- biokosmetologia i chemia kosmetyczna
- analiza żywności i chemia środowiskowa.
Dla kogo studia na kierunku bioanalityka chemiczna
To kierunek dla ścisłych umysłów, które nie boją się zarówno skomplikowanych zagadnień chemicznych, jak i biologicznych.
Program kształcenia na kierunku bioanalityka chemiczna
Studenci, którzy wybiorą specjalizację biokosmetologia i chemia kosmetyczna będą mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie surowców, produktów i procesów wykorzystywanych w przemyśle chemicznym i kosmetycznym. Nabędą wiedzę o kierunkach rozwoju przemysłu chemicznego w kraju i na świecie, sposobach badania składu wyrobów chemicznych i kosmetycznych. Będą kompetentni w stosowaniu nowoczesnych metod instrumentalnych, wykorzystywanych do analizy chemicznej i kosmetycznej.
Z kolei ci, którzy wybiorą specjalność analiza żywności i chemia środowiskowa, nabędą wiedzę i umiejętności dotyczące metod organizacji pracy w laboratoriach zajmujących się analizą żywności oraz badaniami związanymi z szeroko rozumianym środowiskiem. Będą przygotowani do chemicznej, toksykologicznej i mikrobiologicznej oceny żywności oraz próbek środowiskowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku bioanalityka chemiczna
Punktowane podczas rekrutacji przedmioty to:
- język polski
- język obcy nowożytny
- matematyka
- fizyka i astronomia
- chemia
- geografia
- biologia.
Perspektywy pracy po kierunku bioanalityka chemiczna
Absolwent bioanalityki chemicznej może znaleźć pracę:
- w laboratoriach przemysłowych
- w zakładach chemicznych
- w firmach zajmujących się produkcją i oceną jakości materiałów dla wszystkich dziedzin przemysłu chemicznego w tym kosmetyków i żywności
- w jednostkach zajmujących się pomiarami i kontrolą zanieczyszczenia środowiska
- w stacjach uzdatniania wód i oczyszczalniach ścieków
- w laboratoriach kryminalistycznych
- w służbach sanitarnych.
Oraz, w zależności od wybranej specjalności, w przedsiębiorstwach z obszaru biokosmetologii i chemii kosmetycznej lub analizy żywności i chemii środowiskowej.