Diagnostyka sportowa
Jest nastawiony na indywidualizację treningów, wykorzystanie wiedzy naukowej dotyczącej nauk o kulturze fizycznej do codziennej pracy sztabów treningowych w różnych dyscyplinach sportowych.
Studenci będą mieli okazję do udziału w badaniach naukowych prowadzonych w specjalistycznej i nowoczesnej placówce badawczej Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka, w której oceny przygotowania motorycznego, w tym również startowego, dokonuje wielu czołowych sportowców.
Podczas studiów studenci nabywają kwalifikacji z zakresu szeroko pojętej diagnostyki sportowej oraz kształtują umiejętności pracy laboratoryjnej z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik badawczych.
W trakcie studiów na kierunku Diagnostyka sportowa nauczysz się obsługiwać specjalistyczną aparaturę pomiarową oraz analizować i interpretować wyniki diagnostyczne, niezbędne do efektywnego prowadzenia procesu szkolenia sportowego.
Poznasz nowoczesny warsztat pracy laboratoryjnej wykorzystywanej w procesie szkolenia sportowego, w tym badań opartych na technikach biologii molekularnej, biochemii, fizjologii, kinezjologii. Wszystkie zajęcia odbywać się będą pod okiem wysoko wykwalifikowanych nauczycieli akademickich, praktykujących trenerów klubów ligowych, reprezentacji narodowych zarówno w sportach zespołowych, jak i indywidualnych. Poznasz współczesne formy i metody kształtowania sprawności funkcjonalnej, przygotowania motorycznego oraz metody wspomagania procesu treningowego zarówno na poziomie sportu profesjonalnego, jak i amatorskiego.
Nabędziesz wiedzę z zakresu metodologii prowadzenia testów fizjologicznych oraz współtowarzyszących im testów biochemicznych stosownych w ocenie wydolności fizycznej zawodników.
Dla kogo studia na kierunku diagnostyka sportowa
Studia na Diagnostyce sportowej to propozycja dla osób, dla których sport jest ważnym aspektem życia. Chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę w zakresie podnoszenia wydajności sportowców, prowadzenia analiz służących poprawie procesu szkoleniowego.
Przydatne będą predyspozycje badawcze, zacięcie naukowe, umiejętności analityczne.
Program kształcenia na kierunku diagnostyka sportowa
Wybrane przedmioty w programie studiów:
- teoria i metodyka sportów indywidualnych i zespołowych
- psychologiczne aspekty sportu
- biochemia wysiłku fizycznego z elementami bioenergetyki
- metody instrumentalne w diagnostyce sportowej
- elementy odnowy biologicznej i współczesnej rehabilitacji w sporcie
- podstawy treningu motorycznego w sportach indywidualnych i zespołowych
- suplementacja w praktyce sportowej
- metody diagnostyki molekularnej w sporcie
- kontrola motoryczna
- diagnostyka sensomotoryczna.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku diagnostyka sportowa
Podczas rekrutacji uwzględniane są przedmioty:
- biologia
- chemia
- fizyka
- matematyka
- geografia
- informatyka
- język obcy
- wos.
Perspektywy pracy po kierunku diagnostyka sportowa
Absolwenci diagnostyki sportowej mogą pracować w:
- klubach sportowych w charakterze konsultantów/specjalistów lub członków sztabu szkoleniowego, wspierającego proces treningu sportowego w dyscyplinach zespołowych lub indywidualnych,
- ośrodkach sportowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych jako specjaliści diagnostyki i kontroli sprawności fizycznej osób w różnym wieku,
- placówkach edukacyjnych, takich jak: szkoły mistrzostwa sportowego, centra kształcenia sportowego, szkółki sportowe, akademickie lub szkolne kluby sportowe itp.
- laboratoriach naukowych zajmujących się badaniami w obszarze nauk o kulturze fizycznej (ang. sport science).
Opinie o kierunku diagnostyka sportowa
Kierunek Diagnostyka sportowa odpowiada na zapotrzebowanie współczesnego sportu amatorskiego i profesjonalnego.
Kierunki pokrewne do kierunku diagnostyka sportowa
Jakie uczelnie oferują kierunek diagnostyka sportowa
(+91) 444 11 60, 444 10 31, 444 10 29, 444 12 21
rekrutacja@usz.edu.pl