Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo
Świat mediów ulega w ostatnich latach dynamicznej zmianie. I choć coraz mniej słyszy się o klasycznej pracy dziennikarzy/reporterów, to szeroko pojęte media umacniają tylko swoją pozycję w społeczeństwie. Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo to studia, które próbują odpowiedzieć na pytanie, jak będą wyglądały media w przyszłości.
Kierunek ten otworzy Ci drogę do kariery w branży medialnej, reklamowej, IT, e-commerce oraz wielu innych. Po ukończeniu tego kierunku możesz zostać reporterem, content creatorem, redaktorem, copywriterem, profesjonalnym podcasterem, marketingowcem, a także zajmować się projektowaniem i tworzeniem aplikacji mobilnych, mediów społecznościowych oraz stron internetowych.
Poza specjalistyczną wiedzą teoretyczną, równie ważna na naszych studiach jest praktyka; możesz nauczyć się montażu filmów i rolek, poprawnego nagrywania oraz obróbki dźwięku i podcastów, a także pisania przystępnych i ciekawych tekstów, które pomogą przy tworzeniu materiałów dziennikarskich w prasie i sieci.
Podstawą programu studiów są przedmioty obowiązkowe z zakresu szeroko rozumianych nauk o mediach takie jak: prawo prasowe z elementami własności intelektualnej, polski system medialny, współczesne modele systemów medialnych, język wypowiedzi medialnej, retoryka i erystyka, teoria komunikacji społecznej. Ponadto program przewiduje przedmioty kształcenia ogólnego takie jak: podstawy prawa, mikroekonomia, makroekonomia, historia Polski, historia powszechna po 1945 r., filozofia.
Dla kogo studia na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo
To kierunek odpowiedni dla wszystkich, którzy nie potrafią żyć bez informacji. Dla pasjonatów pisania, dziennikarstwa, mediów, Internetu, blogów i YouTube.
Program kształcenia na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo
Wybrane przedmioty w programie studiów:
- polskie media w xx wieku
- warsztat dziennikarski
- gatunki dziennikarskie
- gatunki i formaty we współczesnych mediach
- polski system medialny
- dziennikarstwo polskie
- współczesne modele systemów
- medialnych
- technologie informacyjne mediów
- język wypowiedzi medialnej
- retoryka i erystyka
- logopedia
- wystąpienia publiczne
- research
- media mobilne – realizacja materiałów audio/wideo
- komunikowanie interpersonalne
- konwersatorium specjalistyczne
- wstęp do PR
- wstęp do marketingu medialnego
- etyka PR
- materiały i teksty PR
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo
Szczegółowe zasady naboru na studia należy sprawdzać bezpośrednio na Uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo
Absolwent uzyskuje umiejętności pozwalające mu na całkowicie samodzielną pracę w klasycznych instytucjach medialnych (redakcje prasowe, radiowe, telewizyjne).
Będzie posiadał umiejętność prowadzenia działalności specjalisty PR oraz promocji wszelkich instytucji publicznych i państwowych, firm i przedsiębiorstw państwowych i prywatnych.