Elektronika i telekomunikacja w Białymstoku
Elektronika i telekomunikacja – studia w Białymstoku
Elektronika i telekomunikacja to kierunek dla przyszłych konstruktorów układów elektronicznych, projektantów systemów mikroprocesorowych i sieci komunikacji bezprzewodowej.
Studenci kierunku poznają najnowsze osiągnięcia technologiczne. Uczą się rozwiązywać problemy z obszarów elektroniki, telekomunikacji, informatyki. Zdobywają umiejętności wykonywania doświadczeń i pomiarów pozwalających poprawnie ocenić pracę systemu elektronicznego lub telekomunikacyjnego, budowania i doskonalenia systemów zgodnie z potrzebami użytkowników i środowiska, w którym pracują.
Elektronika i telekomunikacja – specjalności
W Białymstoku kierunek ten można studiować w specjalnościach:
- teleinformatyka i technologie Internetu rzeczy
- elektronika i automatyka
- optoelektronika.
Czym zajmuje się inżynier elektroniki i telekomunikacji?
W obszarze kompetencji specjalisty z tego zakresu znajdą się m.in. układy elektroniczne, systemy mikroprocesorowe, systemy telekomunikacyjne, sieci światłowodowe, przemysł 4.0, Internet rzeczy, elektromobilność, odnawialne źródła energii, technologie sprzętu elektronicznego.
Elektronika i telekomunikacja – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in. kursy: fizyka w elektronice, podstawy optoelektroniki, analogowe przetwarzanie sygnałów – obwody i sygnały, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, elementy i układy elektroniczne, metrologia, inżynieria fotoniczna, miernictwo wielkości nieelektrycznych, modelowanie układów elektronicznych, podstawy teorii pola magnetycznego, programowanie systemów wbudowanych, inżynieria materiałów elektronicznych, sterowniki i regulatory, sieci sensorowe, prototypowanie, systemy i sieci telekomunikacyjne, anteny i techniki bezprzewodowe, technologie internetowe i Internet rzeczy, technika światłowodowa.
Elektronika i telekomunikacja – rekrutacja w Białymstoku
Kandydaci przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne z matematyki i języka obcego oraz do wyboru fizyki, chemii lub informatyki.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektronikę i telekomunikację na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektronika i telekomunikacja – praca po studiach
Możliwe miejsca pracy absolwentów kierunku to przykładowo:
- firmy o profilu elektronicznym, telekomunikacyjnym, teleinformatycznym czy informatycznym,
- firmy branży IT, rozwiązań mobilnych, systemów mikroprocesorowych, IoT,
- branża automotive,
- obszar odnawialnych źródeł energii,
- branża AGD,
- integratorzy współczesnych technologii – inteligentne budynki i miasta, przemysł 4.0,
- instytucje naukowo-badawcze.
Zarobki po Elektronice i telekomunikacji
Szerokie możliwości zatrudnienia po studiach na Elektronice i telekomunikacji powodują, że zarobki absolwentów są mocno zróżnicowane. Na wysokość wynagrodzenia wpływa posiadane doświadczenie, wybrana branża, zajmowane stanowisko oraz miejsce pracy.
Elektronika i telekomunikacja – opinie
Kierunek uzyskał certyfikat EUR-ACE® Label potwierdzający wysoki poziom kształcenia na kierunku studiów oraz zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami.
„Elektronika i telekomunikacja to bardzo dobry kierunek! Decydują o tym trzy podstawowe rzeczy, które poznają nasi studenci: teoria, praktyka, aplikacja. Cały świat kręci się wokół elektroniki i telekomunikacji. Wyobraźmy sobie, że nagle znika cała telekomunikacja bezprzewodowa, z której korzystamy, nie ma telefonów, znika fotonika i optoelektronika, czyli wyświetlacze, skanery, monitory. Zabieramy też routery oraz internet… To obraz katastroficzny, który może podobać się nam z seriali, ale sami nie chcielibyśmy go przeżywać. Specjalistów, którzy wiedzą, jak utrzymać technologię, służącą nam w codziennym życiu, kształcimy w Politechnice Białostockiej.” Dr hab. inż. Marcin Kochanowicz, prof. PB
Czy warto studiować Elektronikę i telekomunikację w Białymstoku?
Elektronika i telekomunikacja to niezwykle szybko rozwijający się obszar technologiczny.
Ukończenie tego kierunku pozwala na podjęcie pracy np. jako inżynier urządzeń i systemów elektroniki powszechnego użytku, elektroniki przemysłowej/motoryzacyjnej i przetwarzania energii, telekomunikacji światłowodowej i bezprzewodowej.
Studenci zdobywają kompetencje do pracy w interdyscyplinarnych zespołach projektowych.
***
Jeśli interesujesz się studiami na Elektronice i telekomunikacji, poznaj również kierunki:
Inżynieria elektroniczna i komputerowa
Mikroelektronika w technice i medycynie
Automatyka i elektronika praktyczna
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik