Humanistyka cyfrowa
W związku z rozwojem techniki cyfrowej, szeroko pojęta humanistyka uległa znacznej transformacji. Zmieniło się niemal wszystko: od sposobu, w jaki czytamy książki, po tematy, które poruszają zbiorowe sumienie.
Kierunek drugiego stopnia Humanistyka cyfrowa próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym w dzisiejszym świecie powinien zajmować się humanista. Studenci wykształcą umiejętności badania, analizowania, gromadzenia i przetwarzania zasobów wirtualnej rzeczywistości.
Studia w założeniu mają charakter interdyscyplinarny – integrują badania nad człowiekiem, językiem, którym ów człowiek się posługuje oraz nad wytworami człowieka w przestrzeni wirtualnej. Proponowany kierunek wpisuje się doskonale w najnowsze trendy na rynku edukacyjnym, łącząc zainteresowania filologiczne z kompetencjami młodego pokolenia w zakresie nowych mediów. Niewątpliwym atutem kierunku jest jego aktualność, dwujęzyczność oraz innowacyjność. Idea powołania studiów Humanistyka cyfrowa łączy się z obserwowalnym (zwłaszcza w ostatnich latach) przeniesieniem życia społecznego do świata wirtualnego. Oferujemy program przeznaczony dla kandydatów planujących karierę na styku nowych mediów, kultury i społeczeństwa. Ma on łączyć badania naukowe dotyczące współczesnego językoznawstwa (w niewielkiej części literaturoznawstwa) z gruntowną analizą najnowszych zjawisk w świecie cyfrowym i praktycznym tworzeniem treści wirtualnych, ich badaniem oraz opracowywaniem.
Student kierunku Humanistyka Cyfrowa po zakończeniu studiów bez problemu powinien odnaleźć się na nowoczesnym rynku pracy. Specjaliści w branży mediów cyfrowych, wyposażeni w doskonałą znajomość języka polskiego, rosyjskiego i dodatkowego języka nowożytnego (angielski, niemiecki) oraz umiejętność tworzenia i analizowania treści cyfrowych, znajdują obecnie zatrudnienie bez większego problemu. Harmonogram studiów kierunku zaprojektowany został w ten sposób, aby efekty uczenia się, zarówno te w zakresie wiedzy, jak i umiejętności oraz kompetencji społecznych, pokrywały się z oczekiwaniami społeczno-gospodarczymi przyszłych pracodawców.
Student kierunku Humanistyka Cyfrowa po ukończeniu studiów nie tylko będzie znał i rozumiał wybrane fakty, obiekty i zjawiska lingwistyczne / informatyczne / kulturowe, zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej (w tym prawa autorskiego), podstawowe prawne i etyczne uwarunkowania korzystania z mediów cyfrowych w działalności zawodowej oraz w sferze prywatnej ale przede wszystkim będzie znał metody analizy i interpretacji tekstów mediów cyfrowych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych
Dla kogo studia na kierunku humanistyka cyfrowa
To studia dla nowoczesnych humanistów, z jednej strony zainteresowanych klasycznymi dla humanisty tematami, a z drugiej - nie odrzucających możliwości, jakie daje nam nowoczesna technologia.
Program kształcenia na kierunku humanistyka cyfrowa
Praktyczne umiejętności kształtowane na zajęciach to między innymi:
- projektowanie stron www
- warsztaty z InDesign
- projektowanie graficzne (Adobe Photoshop)
- grafika komputerowa
- autoprezentacja
- copywriting
- warsztaty e-booków
- podstawy informatyczne dla edycji cyfrowej (html, xml, css).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku humanistyka cyfrowa
Warunkiem ubiegania się o przyjęcie jest ukończenie studiów I stopnia w zakresie filologii polskiej, edytorstwa lub na innych kierunkach w ramach dziedzin nauk humanistycznych lub społecznych.
Perspektywy pracy po kierunku humanistyka cyfrowa
Po ukończeniu kierunku humanistyka cyfrowa można znaleźć zatrudnienie jako:
- redaktor portali internetowych
- redaktor czasopism
- redaktor wydawnictw naukowych i komercyjnych
- edytor cyfrowy
- copywriter
- twórca stron internetowych
- grafik
- animator kultury
- pracownik ośrodków kultury
- edukator medialny
- pracownik agencji reklamowych.