Ichtiologia i rybactwo śródlądowe
Studia na kierunku Ichtiologia i rybactwo śródlądowe maja na celu wszechstronne przygotowanie absolwentów do pracy w zróżnicowanych gospodarstwach rybackich (karpiowych, pstrągowych, wylęgarniach i ośrodkach zarybieniowych), podmiotach użytkujących obwody rybackie i organach administracji publicznej.
Kształcenie obejmuje treści dotyczące biologii ryb i ich roli w ekosystemach wodnych oraz specjalistyczne przedmioty poświęcone zaawansowanym technikom oraz biotechnologii wykorzystywanej w nowoczesnej akwakulturze.
Dla kogo studia na kierunku ichtiologia i rybactwo śródlądowe
To propozycja dla kandydatów zainteresowanych przedmiotami przyrodniczymi, szczególnie światem ryb, którzy w przyszłości pragną zajmować się zasobami wód na skalę przemysłową.
Program kształcenia na kierunku ichtiologia i rybactwo śródlądowe
W programie studiów ichtiologia i rybactwo śródlądowe przewidziano takie przedmioty kierunkowe, jak: anatomia i embriologia ryb, systematyka ryb, genetyka ryb, biologia ryb, fizjologia i rozród ryb, hydrobotanika, hydroekologia, wylęgarnictwo i larwikultura ryb, chów i hodowla ryb łososiowatych, chów i hodowla karpia, rybactwo rzeczne i jeziorowe, rybactwo śródlądowe na świecie, biotechnologia rozrodu ryb, technika połowów i sieciarstwo, bezkręgowce wodne, żywienie ryb i paszoznawstwo, choroby ryb, ochrona wód, toksykologia wodna, zarządzanie i marketing w gospodarce rybnej, ochrona krajobrazu, ocena i wykorzystanie mięsa ryb, hydrologia i hydraulika, budownictwo stawowe.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku ichtiologia i rybactwo śródlądowe
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronach internetowych uczelni realizujących studia na kierunku.
Perspektywy pracy po kierunku ichtiologia i rybactwo śródlądowe
Absolwenci kierunku Ichtiologia i rybactwo śródlądowe uzyskują możliwości zatrudnienia w gospodarstwach rybackich, wylęgarniach, ośrodkach zarybieniowych i innych podmiotach związanych z rybactwem śródlądowym. Mają także możliwość znalezienia zatrudnienia w organach administracji publicznej i samorządowej, takich jak: Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, Urzędy Wojewódzkie, Urzędy Marszałkowskie, Inspektoraty Ochrony Środowiska, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a także w Polskim Związku Wędkarskim czy w placówkach ochrony przyrody.
Opinie o kierunku ichtiologia i rybactwo śródlądowe
Istotne znaczenie ma kształcenie praktyczne w Rybackiej Stacji Doświadczalnej (dysponującej kompleksem stawów o powierzchni ponad 20 ha lustra wody) będącej integralną częścią Katedry Ichtiobiologii i Rybactwa, gdzie odbywa się znaczna część zajęć. Studenci kierunku mają możliwość stałego obcowania z codzienną praktyką rybacką i uczestnictwa w zabiegach gospodarczych wchodzących w skład poszczególnych etapów cyklu produkcyjnego ryb karpiowatych i łososiowatych.