Informatyka społeczna
Studia na kierunku informatyka społeczna zaprojektowane zostały jako interdyscyplinarne: łączą treści z zakresu socjologii i informatyki. Ogólnym celem kształcenia jest przekazanie studentowi wiedzy oraz ukształtowanie takich umiejętności i kompetencji, które połączą w sobie aspekty związane z wykorzystaniem najnowszych informatycznych technologii komunikacyjnych z umiejętnością analizy świata społecznego.
Studenci uczą się pozyskiwania danych, na podstawie których można badać zjawiska i procesy społeczne oraz kulturowe, a także projektować nowoczesne i ergonomiczne systemy informatyczne, wielowymiarowych relacji pomiędzy człowiekiem a komputerem.
Absolwenci będą potrafili odczytać zaawansowane raporty z kwerend internetowych i stawiać na ich podstawie diagnozy społeczne, będą przygotowani do samodzielnego projektowania interfejsów użytkownika, a także wdrażania projektu we współpracy z zespołem deweloperów (programistów).
Studia umożliwiają zdobycie kompetencji i umiejętności praktycznych w dwóch obszarach:
- zaawansowanych technik odkrywania wiedzy z baz danych (data analitics, data mining, big data, machine learning, predictive analysis);
- user experience i design thinking (user experience design), czyli projektowania produktów interaktywnych w taki sposób, aby były najkorzystniej odbierane przez użytkowników oraz wspomagały zaawansowaną analizę, wyszukiwanie i gromadzenia danych.
Dla kogo studia na kierunku informatyka społeczna
Studia wymagają od kandydatów predyspozycji technicznych, analitycznych, umysłu ścisłego, ale szerokie humanistyczne spojrzenie jest dużym atutem.
Wiele przedmiotów realizowanych na studiach bazuje na wykorzystaniu zaawansowanych programów komputerowych.
Osoby wybierające kierunek powinny cechować się samodzielnością, kreatywnością, dociekliwością.
Program kształcenia na kierunku informatyka społeczna
W programie studiów dominują formy zajęć z komputerem, w małych grupach laboratoryjnych, co oddaje warunki właściwe dla pracy specjalisty z zakresu informatyki społecznej.
Program studiów informatyka społeczna obejmuje m.in. takie przedmioty jak:
- analiza sieci społecznych
- grafika komputerowa
- badanie użyteczności interfejsów
- service design
- wielowymiarowa analiza danych
- design thinking
- komputerowa ekstrakcja danych
- text miningprojektowanie interfejsów
- podstawy ergonomii
- smart community, smart city
- bazy danych
- wizualizacja danych
- eksploracja danych
- modelowanie w data mining.
W ramach programu studiów studentom będą proponowane trzymiesięczne praktyki zawodowe w firmach oferujących zatrudnienie o profilu zgodnym z kierunkiem studiów.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku informatyka społeczna
Rekrutacja odbywa się na podstawie przedmiotu wybranego spośród:
- matematyka
- fizyka
- informatyka
- geografia
- filozofia
- historia
- historia sztuki
- język obcy nowożytny
- język polski
- wiedza o społeczeństwie.
Perspektywy pracy po kierunku informatyka społeczna
Główne miejsca i obszary pracy przewidziane dla absolwentów kierunku to:
- firmy zajmujące się badaniami rynku
- agencje marketingu elektronicznego
- firmy świadczące usługi IT
- sektor ICT
- telekomunikacja
- bankowość
- E-commerce
- media
- firmy zajmujące się big data.
Opinie o kierunku informatyka społeczna
Priorytetem kształcenia na kierunku informatyka społeczna jest zapewnienie konkurencyjności absolwentowi na rynku pracy dzięki łączeniu kompetencji miękkich i twardych - czyli świata wysokich technologii informacyjno-komunikacyjnych z aspektem humanistycznym, społecznym.
Studia są dwustopniowe. Oznacza to, że po uzyskaniu tytułu zawodowego możecie poszerzyć swoje kwalifikacji na innym kierunku, lub uzyskać tytuł magistra właśnie na informatyce społecznej, jeśli wcześniej skończyliście inne, pokrewne studia.