Inżynieria środowiska w Opolu
Inżynieria środowiska – studia w Opolu
Studia na Inżynierii środowiska pozwalają uzyskać wiedzę z zakresu technologii wytwarzania energii, odnawialnych źródeł energii, ochrony powietrza, ochrony zasobów wodnych, technologii oczyszczania ścieków. Studenci poznają zasady efektywności energetycznej obiektów i procesów, uczą się przekształcania różnych form energii, wpływu produkcji energii na środowisko. Zapoznają się z normami emisji, zagadnieniami elektromobilności, wykorzystania produktów odpadowych, technologii oczyszczania ścieków, oceny oddziaływania na środowisko.
Inżynierię środowiska można studiować w Opolu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria środowiska – specjalności
Studia pierwszego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- gospodarowanie energią i odpadami
- instalacje sanitarne, cieplne i wentylacyjne
- advanced technologies in environmental engineering
- instalacje sanitarne, cieplne i wentylacyjne
- procesy energetyczne.
Na drugim stopniu można wybrać:
- instalacje sanitarne, cieplne i wentylacyjne
- procesy energetyczne.
Czym zajmuje się inżynier środowiska?
Inżynierowie środowiska to specjaliści od ograniczania negatywnego wpływu procesów przemysłowych na środowisko. Zajmują się przykładowo racjonalnym gospodarowaniem energią, gospodarką odpadami czy ochroną powietrza.
Inżynieria środowiska – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na kierunku znajdą się przykładowo: chemia środowiska, planowanie przestrzenne, zarządzanie środowiskiem, niezawodność i bezpieczeństwo systemów inżynierskich, technologie proekologiczne, odnawialne źródła energii, monitoring środowiska, technologie i organizacje robót instalacyjnych, biologia środowiska z podstawami ekologii, techniki pozyskiwania energii, technologie i urządzenia przemysłowe, metrologia techniczna, wytrzymałość materiałów, chemia sanitarna, metrologia środowiska, termodynamika techniczna, mechanika płynów, konstrukcje budowlane, ochrona środowiska, ochrona powietrza, technologia wody, gospodarka odpadami, hydrologia, meteorologia i klimatologia, projektowanie instalacji wodnych, kosztorysowanie.
Inżynieria środowiska – rekrutacja w Opolu
Kandydaci na Politechnikę Opolską przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne z języka obcego oraz dwóch przedmiotów wybranych spośród: matematyka, chemia, informatyka, fizyka (z astronomią), język polski.
Rekrutując na Uniwersytet Opolski należy wskazać dwa przedmioty, jeden wybrany spośród: matematyka, biologia, chemia, geografia, fizyka, drugi z grupy: biologia, geografia, matematyka, informatyka, chemia, fizyka, język obcy.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje podobne studia i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria środowiska – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować m.in. w:
- jednostkach badawczo-rozwojowych,
- administracji,
- biurach projektowych,
- różnorodnych przedsiębiorstwach, poszukując najkorzystniejszych relacji w układzie człowiek-przemysł-przyroda,
- zakładach używających technologii uciążliwych dla środowiska.
Czy warto studiować Inżynierię środowiska?
Absolwenci kierunku inżynieria środowiska mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane w ramach specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych a także w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Inżynieria środowiska – opinie
Związek człowieka ze środowiskiem jest nierozerwalny. Istnienie ludzkości poza przyrodą jest niemożliwe, ale również w wielu wypadkach istnienie przyrody nie może mieć praktycznie miejsca bez pomocy człowieka.
Studenci zdobywają wiedzę, która pozwala działać na rzecz środowiska, co daje poczucie realizacji społecznej misji.
Wdrażanie europejskich i globalnych regulacji środowiskowych generuje zapotrzebowanie na ekspertów z tej dziedziny.
***
Może zainteresują Cię również:
Inżynieria i ochrona środowiska
Energetyka i inżynieria środowiska
Inżynieria i monitoring środowiska
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych
Fot. po.edu.pl