Kryminologia i resocjalizacja
Studia na kierunku Kryminologia i resocjalizacja (I oraz II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne) umożliwiają zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu prawa, kryminologii, pedagogiki, psychologii i socjologii, w obszarze zwalczania przestępczości i innych patologii społecznych oraz prowadzenia działań resocjalizacyjnych.
Kończąc studia absolwent posiadać będzie umiejętność wyjaśniania przebiegu złożonych procesów społecznych pod względem prawnym, psychologicznym, socjologicznym i etycznym. Będzie mógł kompetentnie podejmować działania w o charakterze edukacyjnym, opiekuńczym, profilaktycznym i resocjalizacyjnym. Będzie potrafił profesjonalnie realizować strategie i programy profilaktyczne, resocjalizacyjne w ramach obowiązujących w Polsce przepisów.
Na kierunku Kryminologia i resocjalizacja położono nacisk na znajomość prawnych aspektów resocjalizacji penitencjarnej oraz praktyczne kompetencje z zakresu kryminologii.
Zdobyta wiedza pozwoli absolwentom na pracę z osadzonymi lub osobami umieszczonymi w warunkach izolacji. Studenci uzyskają kompetencje w zakresie oceny sytuacji ryzykownych i patologii społecznych związanych z zachowaniem agresywnym, przestępczym, przemocą w rodzinie, narkomanią, alkoholizmem, prostytucją, zagrożeniem demoralizacją nieletnich.
W programie studiów przewidziano takie przedmioty, jak; podstawy psychologii, wprowadzenie do pedagogiki, wstęp do prawoznawstwa, elementy socjologii, prawa człowieka, komunikacja międzyludzka, kryminologia, profilaktyka społeczna, elementy socjologii, ochrona danych osobowych, nauki o więziennictwie, patologie życia społecznego, podstawy psychiatrii, etyka, prawo mediów, metody badań pedagogicznych, języki obce, itd.
Gdzie i jaka praca po kierunku Kryminologia i resocjalizacja?
Wiedza, kompetencje i umiejętności przygotowują absolwenta do wykonywania określonych ról zawodowych w:
- szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości,
- systemie penitencjarnym (w zakładach karnych, aresztach śledczych)
- w służbach mundurowych (w Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej),
- instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób z problemami społecznymi (w centrum interwencji kryzysowej, centrum mediacji, ośrodku wspomagania rodziny, placówce resocjalizacyjnej, wychowawczej i terapeutycznej),
- w agencjach ochrony, w samorządach do wykonywania zadań z zakresu profilaktyki przestępczości i przeciwdziałania patologii oraz resocjalizacji w środowisku otwartym.