Leśnictwo w Białymstoku
Leśnictwo – studia w Białymstoku
Studia na kierunku przybliżają, jak funkcjonuje las. Poruszane są kwestie dotyczące hodowli lasu, jego ochrony, urządzania oraz użytkowania obszarów leśnych, w tym również zagadnienia łowiectwa i turystyki na obszarach przyrodniczo cennych.
Studenci zdobywają wiedzę z zakresu technik pozyskiwania drewna, maszynoznawstwa, marketingu czy zmian klimatycznych i adaptacji do nich lasów.
Leśnictwo realizowane jest w Białymstoku na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Leśnictwo – specjalności
Na studiach drugiego stopnia realizowana jest:
- wielofunkcyjna gospodarka leśna.
Leśnictwo – przedmioty na studiach
W programie kształcenia dostępne są: ekologia, meteorologia i klimatologia, botanika leśna, dziedzictwo kulturowe obszarów leśnych, zoologia leśna, gleboznawstwo leśne z elementami geomorfologii, fizjologia roślin drzewiastych, nauka o surowcu drzewnym, dendrometria, geodezja leśna i kartografia, nauka o produkcyjności lasu, entomologia leśna, typologia leśna, gospodarka łowiecka, fitopatologia leśna, ekonomika leśnictwa, hodowla lasu, genetyka i selekcja drzew, pozyskiwanie drewna, ochrona lasu, ochrona przyrody, zarządzanie obszarami Natura 2000, monitoring stanu leśnego, inżynieria leśna, nasiennictwo i szkółkarstwo, transport leśny, inwentaryzacja przyrodnicza lasu.
Leśnictwo – rekrutacja w Białymstoku
Podczas naboru punktowane są następujące przedmioty maturalne: fizyka, chemia, biologia, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Leśnictwo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia leśne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Leśnictwo – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- jednostkach zajmujących się gospodarką leśną, ochroną przyrody i środowiska,
- Lasach Państwowych,
- biurach urządzania lasu i geodezji leśnej,
- administracji parków narodowych i krajobrazowych,
- gałęziach gospodarki związanej z leśnictwem,
- zakładach usług stosowanych w gospodarce leśnej,
- leśnych zakładach naukowo-badawczych,
- jednostkach administracji publicznej,
- mediach branżowych.
Czy warto studiować Leśnictwo?
Największy nacisk w trakcie studiów kładziony jest na nauki biologiczne i kwestie związane z hodowlą lasu, urządzaniem lasu, gospodarką leśną. Poruszanych jest wiele aspektów dotyczących botaniki leśnej i łowiectwa. To wszystko sprawia, że Leśnictwo jest kierunkiem bardzo ciekawym i atrakcyjnym dla młodych ludzi, którzy interesują się biologią i botaniką.
Studia wyróżnia duża liczba zajęć terenowych i praktyk realizowanych na świeżym powietrzu. Dlatego jest to kierunek przede wszystkim dla ludzi, którzy kochają przyrodę i czują misję, by zadbać o dobro lasów.
Studenci mogą rozwijać swoje pasje uczestnicząc w działalności Studenckiego Koła Naukowego Leśników:
Leśnictwo - opinie
Studia na Leśnictwie po ukończeniu technikum leśnego jest często naturalnym wyborem. Kierunek ten zainteresuje każdego młodego człowieka, któremu bliskie są ochrona przyrody i mądre gospodarowanie na obszarach przyrodniczo cennych. To studia pełne wyzwań, pozwalające rozwijać się przyrodnikom, których interesuje pragmatyczna ochrona przyrody.
Zarobki po Leśnictwie
Zarobki zależne będą od zajmowanego stanowiska oraz stażu pracy.
Nadleśniczy, czyli osoba zajmująca się zarządzanie lasem i jego ochroną, może zarobić do ok. 18 000 zł brutto, przeciętne zarobki leśniczego to ok. 8 000 zł brutto.
***
Może również zainteresują Was kierunki:
Inżynieria rolno-spożywcza i leśna
Przeczytaj więcej to studiach biologiczno-przyrodniczych
Poznaj kierunki biologiczno-przyrodnicze
Fot. pb.edu.pl