Mikro i nanotechnologia
Mikrotechnologia, czyli technologia systemów mikro, to zbiór technik pozwalających na zaprojektowanie i wykonanie układów w skali mikro a także na zastosowanie mikrotechnik komputerowych we współczesnym przemyśle.
Z kolei nanotechnologia zajmuje się obserwowalnymi obiektami, czyli materiałami i urządzeniami o zaprojektowanej strukturze w nanoskali, a także procesami zdolnymi do manipulowania pojedynczymi atomami lub blokami w ultraprecyzyjnej skali.
Tego wszystkiego dotyczy kierunek Mikro i nanotechnologia. Nauka na kierunku skupia się na zjawiskach, które nie występują w makroskali, a których zrozumienie pozwala na masową produkcję nano i mikrourządzeń o użytecznych i unikalnych właściwościach (np. powłoki, mikrosensory, tranzystory). Student kierunku poznaje również teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z mikroelektroniką, technikami projektowania CAD, sterowaniem urządzeń CNC oraz innymi metodami modelowania mikrostruktur.
Dla kogo studia na kierunku mikro i nanotechnologia
To studia dla osób zainteresowanych zdobyciem wykształcenia inżynieryjnego w zakresie nowoczesnych technologii. Kierunek adresowany jest do osób ambitnych, ciekawych świata, nastawionych na rozwój umiejętności rozwiązywania problemów i potrafiących odnaleźć się interdyscyplinarnym myśleniu.
Program kształcenia na kierunku mikro i nanotechnologia
Studenci kierunku mikro i nanotechnologia będą - rzecz jasna - przede wszystkim uczyć się o technologiach systemów mikro i nano. Zgłębią jednak też podstawowe zagadnienia matematyki, fizyki, chemii, programowania, elektroniki i automatyki (te dyscypliny pozwalają w pełni zrozumieć metody charakteryzacji nanomateriałów, procesy zachodzące trakcie formowania się ultra cienkiej warstwy czy działanie mikrosensorów).
1/3 wszystkich zajęć na pierwszym stopniu studiów to zajęcia laboratoryjne, dzięki którym studenci poznają pracownie wytwarzania i charakteryzacji nanomateriałów, pracownie elektroniki i automatyki, druku 3D i wiele innych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku mikro i nanotechnologia
Podczas rekrutacji brane pod uwagę są wyniki z aż czterech przedmiotów maturalnych: matematyki, fizyki i astronomii, chemii oraz języka obcego.
Perspektywy pracy po kierunku mikro i nanotechnologia
Absolwent mikro i nanotechnologii może podjąć pracę w innowacyjnych firmach, laboratoriach pracujących na rzecz przemysłu, laboratoriach naukowych i w placówkach naukowych.