Nauki ścisłe
Nauki ścisłe to nauki matematyczne i nauki przyrodnicze. Opisują oraz modelują zjawiska, a także weryfikują hipotezy za pomocą doświadczeń i dowodów matematycznych. Studia na tym kierunku są studiami interdyscyplinarnymi, co oznacza, że łączą wiele dziedzin.
Na program składają się zagadnienia z zakresu chemii, fizyki, matematyki, informatyki. Celem nauczania jest wyrobienie umiejętności rozwiązywania, na drodze analitycznej i numerycznej, złożonych problemów w wielu dziedzinach, także w tych nie objętych formalnym wykształceniem. Równocześnie duży nacisk położony jest na zajęcia laboratoryjne, które pozwolą studentom zdobyć umiejętności praktyczne oraz zrozumieć zasady obsługi i automatyzacji nowoczesnych urządzeń i procesów technologicznych. Zajęcia prowadzone są w małych grupach, co umożliwia bliski kontakt z wykładowcami oraz łatwy dostęp do nowoczesnej aparatury, komputerów i sieci.
Specjalności oferowane na kierunku studiów:
- informatyka stosowana
- fizykochemia materiałów.
Dla kogo studia na kierunku nauki ścisłe
To propozycja dla kandydatów o predyspozycjach matematycznych, osób o umysłach analitycznych, kandydatów kreatywnych, umiejących niestandardowo podchodzić do problemów naukowych.
Program kształcenia na kierunku nauki ścisłe
W programie znajdą się przedmioty z zakresu matematyki, fizyki, chemii, informatyki.
Studenci uczą się m.in. algebry liniowej z geometrią, chemii fizycznej, astronomii, rachunku prawdopodobieństwa i statystyki, chemii organicznej czy chemii analitycznej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku nauki ścisłe
Zasady rekrutacji należy sprawdzać na stronie internetowej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku nauki ścisłe
Absolwentom kierunku nauki ścisłe udaje się znaleźć zatrudnienie w branży finansowej, w bankach, ośrodkach badawczych i obliczeniowych, firmach informatycznych, szkołach. Stanowiska, na jakie mogą aplikować to np.: doradca finansowy, analityk biznesowy, informatyk, administrator baz danych, programista, pracownik naukowy.