Organizowanie rynku pracy
Studia na kierunku Organizowanie rynku pracy opierają się na poznawaniu i badaniu lokalnych regionalnych, krajowych i międzynarodowych czynników wpływających na rynek pracy.
Studenci uczą się diagnozowania i monitorowania rynku pracy, poznają podstawy doradztwa zawodowego i planowania kariery oraz metody prowadzenia badań społecznych.
Poznają również zakres i zasady działania Europejskiego Funduszu Społecznego.
Są to studia stacjonarne I stopnia.
Dla kogo studia na kierunku organizowanie rynku pracy
Studia są przeznaczone dla osób zainteresowanych problematyką funkcjonowania rynku pracy i zarządzaniem rynkiem pracy. To kierunek dla osób kreatywnych, otwartych na współpracę i działanie w grupie, łatwo nawiązujących kontakt. Studia mają charakter interdyscyplinarny, dlatego odnajdą się na nim osoby, które interesują się zagadnieniami społecznoekonomicznymi.
Program kształcenia na kierunku organizowanie rynku pracy
Studia obejmują przedmioty ekonomiczne, socjologiczne i prawne. W programie znajdziemy np.:
- ustawodawstwo społeczne
- podstawy ekonomii
- socjologia pracy
- specjaliści rynku pracy
- publiczne i niepubliczne podmioty rynku pracy
- bezrobocie jako kwestia społeczna
- polityka zatrudnienia
- psychologia pracy i organizacji
- programy work-life balance
- doradztwo zawodowe i planowanie kariery
- pośrednictwo pracy
- prowadzenie działalności gospodarczej
- europejski Fundusz Społeczny w Polsce.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku organizowanie rynku pracy
Przedmioty brane pod uwagę w konkursie świadectw to przede wszystkim:
- język polski
- matematyka
- język obcy do wyboru: j. angielski, j. francuski, j. niemiecki, j. hiszpański, j. włoski, j. rosyjski, j. portugalski, j. szwedzki, j. słowacki
- jeden przedmiot do wyboru: język obcy nowożytny, historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, język grecki i kultura antyczna, biologia, chemia, fizyka i astronomia/ fizyka, informatyka, historia muzyki, historia sztuki.
Perspektywy pracy po kierunku organizowanie rynku pracy
Absolwenci tego kierunku to cenieni przez pracodawców specjaliści posiadający wiedzę na temat polskiego i europejskiego rynku pracy. Są to fachowcy, którzy potrafią tworzyć projekty przedsięwzięć i skutecznie wprowadzać je w życie. Znają mechanizmy ekonomii i polityki rynku pracy oraz posiadają umiejętności niezbędne do efektywnego wykorzystania zasobów ludzkich. Znajdują zatrudnienie jako: analitycy rynku pracy, specjaliści w zakresie HR, specjaliści wizerunku i PR, doradcy zawodowi, animatorzy lokalnego rynku pracy.
Opinie o kierunku organizowanie rynku pracy
Opinii o studiach najlepiej szukać u źródła, dlatego warto posłuchać, co mają do powiedzenia wykładowcy, studenci i absolwenci wydziału: