Paleobiologia
Studia II stopnia na kierunku Paleobiologia kierowane są do osób zainteresowanych historią życia na Ziemi. To propozycja dla osób, które posiadają tytuł licencjata, inżyniera lub magistra biologii (i nauk pokrewnych) lub geologii (i nauk pokrewnych). Jeśli kandydat nie spełnia formalnych warunków, może zostać przyjęty po rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzającej wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych.
Paleobiologia jako jedyny tego typu kierunek w kraju i jeden z niewielu w Europie ma szansę przyciągnąć studentów z całej Polski i innych krajów. Wśród absolwentów kierunku Paleobiologia są osoby z Niemiec, Portugalii, Belgii, Litwy czy Nigerii.
Liczne projekty prowadzone są we współpracy z wieloma zagranicznymi, prestiżowymi ośrodkami badawczymi (np. Uniwersytet w Bonn, Muzeum Historii Naturalnej w Maastrycht, Oertijdmuseum w Boxtel, Uniwersytetem w Oslo) a także innymi wiodącymi uczelniami w Polsce (Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Jagielloński, Instytutem Paleobiologii PAN, Uniwersytetem Gdańskim).
Realizowane przez zespół tematy badawcze to głównie: paleobiologia, paleogeografia i paleoekologia kredowych bezkręgowców (prof. Elena Yazykova, mgr Dawid Mazurek), późnotriasowej fauny lądowej (prof. Adam Bodzioch, dr Mateusz Antczak, mgr Elżbieta Teschner), środkowo triasowej fauny morskiej (prof. Adam Bodzioch, dr Mateusz Antczak), oraz edukacji i turystyki paleontologicznej (dr Mateusz Antczak). Jako jeden z niewielu ośrodków intensywnie rozwinęliśmy także badania paleohistologiczne i badania mikroskamieniałości kręgowców.
Studenci biorą udział w pracach wykopaliskowych w Krasiejowie, gdzie znajduje się jedno z najcenniejszych stanowisk paleontologicznych na świecie. Projekty badawcze, prace magisterskie to w zdecydowanej większości praca w terenie, a dopiero potem w laboratorium. Student ma możliwość wyboru tematyki pracy dyplomowej – zależnie od zainteresowań może badać kręgowce, bezkręgowce, rośliny lub mikroskamieniałości z paleozoiku, mezozoiku lub kenozoiku.
Z uwagi na specyfikę kierunku zajęcia wiążą się z przebywaniem w specyficznych warunkach środowiskowych (tereny górskie, leśne, łąki, mokradła, wyrobiska). Dodatkowo podczas realizacji zajęć wykorzystuje się sprzęt optyczny oraz student może mieć kontakt ze szkodliwymi, uciążliwymi lub niebezpiecznymi czynnikami (np. czynniki chemiczne, uczulające).
Dla kogo studia na kierunku paleobiologia
Czy interesujesz się historią życia na Ziemi? Jeśli tak, proponowany kierunek studiów może Cię zainteresować.
Program kształcenia na kierunku paleobiologia
Program studiów został ukształtowany w sposób, zapewniający zdobycie wiedzy ogólnej i specjalistycznej, niezbędnej absolwentowi paleobiologii podejmującemu pracę w ośrodkach badawczych, laboratoriach, szkołach czy administracji publicznej w zakresie ochrony przyrody.
W programie studiów uwzględniono bloki przedmiotowe z zakresu biologii (paleobotanika, paleobiologia bezkręgowców, paleobiologia kręgowców), ekologii (paleoekologia, katastrofy ekologiczne w historii Ziemi), nauk o Ziemi (podstawy geologii, geobiologia, geologia historyczna i biostratygrafia), ale także metody statystyczne czy przygotowanie do pisania pracy magisterskiej i publikacji naukowych.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku paleobiologia
Zasady naboru na studia należy weryfikować na stronach www uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku paleobiologia
Absolwent będzie przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w:
- muzeach,
- uniwersytetach,
- placówkach badawczych,
- agencjach turystycznych,
- jednostkach zajmujących się ochrona przyrody,
- geoparkach czy innych parkach przyrodniczych
- jednostkach administracji publicznej
- innych miejscach poszukujących wykwalifikowanych biologów i geologów.