Teatrologia
„Teatr mój widzę ogromny” pisał związany z Krakowem Stanisław Wyspiański. Wiele lat później właśnie w tym mieście powstał kierunek drugiego stopnia o nazwie Teatrologia. Jego program wychodzi od zagadnień dotyczących ściśle teatru, jego najistotniejszych form i tradycji, ujmowanych w porządku historycznym, estetycznym, politycznym, instytucjonalnym.
Studia umożliwiają zdobycie wyspecjalizowanej wiedzy o teatrze polskim i powszechnym, ze szczególnym naciskiem na zjawiska współczesne. Wiedza teatrologiczna poszerzona jest o zagadnienia dotyczące współczesnej myśli humanistycznej i zjawisk z szerokiego pola sztuk wizualnych i performatywnych, tańca współczesnego, filmu, muzyki. Kierunek oferuje ponadto zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie pracy kuratorskiej i dramaturgicznej w ramach zajęć warsztatowych.
Dla kogo studia na kierunku teatrologia
To kierunek dla miłośników teatru, kultury, dobrego aktorstwa i dobrego pisarstwa.
Program kształcenia na kierunku teatrologia
Wybrane przedmioty na kierunku to:
- przemiany tradycji teatru
- zagadnienia narracji filmowej: teatr a film
- antropologia i estetyka ruchu
- teatr i sztuki wizualne
- polityczność teatru i sztuki
- teatr lalki, maski i materii
- teatr i dźwięk
- publiczność teatralna
- aktor/performer
- teatr we współczesnej myśli humanistycznej.
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku teatrologia
Studia drugiego stopnia na kierunku teatrologia może rozpocząć absolwent dowolnych studiów pierwszego stopnia.
Perspektywy pracy po kierunku teatrologia
Absolwent kierunku teatrologia jest przygotowany do pracy w teatrach i instytucjach kultury, prasie teatralnej i kulturalnej, archiwach artystycznych, a także w wydawnictwach zajmujących się wydawaniem publikacji z dziedziny humanistyki. Ukończenie kierunku umożliwia zajęcie się krytyką artystyczną i szeroko pojętą popularyzacją kultury teatralnej w charakterze krytyka/recenzenta komentującego spektakle i zdarzenia teatralne. Umożliwia także podjęcie pracy dramaturga jako głównego partnera reżysera lub sekretarza/kierownika literackiego, do którego obowiązków należy pozyskiwanie licencji autorskich, redagowanie wydawnictw, promocja teatru w mediach, a także dokumentowanie spektakli.
Opinie o kierunku teatrologia
„Mieszkam w Krakowie, mam trochę kontaktów ze studentami teatrologii, sama też mam podobny dylemat [jaki uniwersytet i kierunek wybrać], choć rozstrzygnięcie za rok dopiero. W Krakowie dużo zależy od tego, jacy wykładowcy Ci się dostaną. O ile studia wcześniej były bardzo mocno związane z polonistyka, teraz jest dużo więcej samego teatru i nacisk na nowe zjawiska, np. postdramat. Mówi się, że jest to, pod względem wyważenia proporcji dramat/teatr (czy: teoria/praktyka), najlepszy kierunek w kraju”.
autorka: etc2, źródło: https://forum.gazeta.pl/forum/w,509,26223325,26223325,Wiedza_o_Teatrze_na_UJ_czy_AT_.html